Българският спортен тотализатор мина изцяло на евро още в първия си работен ден от новата година. Оказа се, че специалното положение е било прието със закон за хазартните игри у нас.
Припомняме, че в общия случай търговците у нас са длъжни да приемат плащания и в левове до 31 януари.
„Съгласно чл. 3, ал. 4 от Закона за хазарта хазартните игри се провеждат със залози и печалби само в евро“.
Това съобщиха в позиция късно снощи от Българския спортен тотализатор, цитирани от бТВ.
На 2 януари, първия ден, в който тотото започна да приема залози за тиража за 4 януари, в медията получили множество сигнали, че пунктовете отказват да приемат левове. Репортер на Клуб Z също установи това.
Решението е взето преди повече от година и се отнася за всички хазартни оператори.

Промените, с които се въвежда единствено приемането на залози в евро, са приети в преходните и заключителни разпоредби на Закона за въвеждане на еврото в България през август 2024 година. С тях е решено в чл. 3, ал. 4 на Закона за хазарта да бъдат премахнати думите „в български левове“. Така от първите дни на 2026 г. в тото пунктовете се приема плащане само в евровалутата.
Промяната е предложена още в проекта на закон за приемане на еврото, изготвен от Министерството на финансите по времето на служебните кабинети на Димитър Главчев. В Народното събрание предложението залозите в тотото да са единствено в евро е подкрепено от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
БСТ потвърждава, че залози се приемат в евро и печалби се изчисляват и изплащат в евро. До 4 януари, когато от 18:45 часа ще се проведе първият за 2026 г. тираж, всички системи ще работят в пълен синхрон.
„Визуализацията на суми на терминални устройства/разпечатки в пунктовата и външната мрежа се подчинява на режима на двойно обозначаване и приложимите указания към операторите“, пишат от тотализатора.
В позицията се уточнява, че интеграционните и технологичните процеси по преминаване към работа в евро (в т.ч. разплащания и взаимодействие с банкови платежни инструменти) се изпълняват планово и в нормален режим.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни