Софийска районна прокуратура е задържала за 72 ч и повдигнала обвинение на 46-годишен столичанин по текста от НК за закана за убийство на съпругата му.

Интересно е, че - макар и да няма преки физически последици, случаят е "класическо" вербално насилие.

Завчера - на 18 януари,  около 10,00 часа пред заведение в МОЛ в София, обвиняемият К.К. се заканил с убийство на съпругата си, като й казал:

„Няма да те оставя на спокойствие, ще те залея с киселина, ще те очистя.“

Заканата е възбудила страх у жената и тя е подала сигнал в полицията, подчертават от държавното обвинение.

Досъдебното производство е за престъпление по чл. 144, ал.3, т.1 и т.3 от НК. Текстът гласи:

"Наказанието е лишаване от свобода до шест години, когато:

деецът се е заканил с убийство... деянието е извършено в условията на домашно насилие".

От прокуратурата уточняват, че предвид възможността да извърши друго престъпление К.К. е задържан за срок до 72 часа, а от съда ще се иска постоянен арест.

Ето и целия прокурорски текст:

Софийска районна прокуратура обвини и задържа мъж, заканил се с убийство на съпругата си, като й казал, че ще я залее с киселина

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 46-годишен мъж, заканил се с убийство на съпругата си.

Събраните до момента доказателства сочат, че на 18.01.2026 г. около 10,00 часа пред заведение в МОЛ в гр. София, обвиняемият К.К. се заканил с убийство на съпругата си, като й казал: „няма да те оставя на спокойствие, ще те залея с киселина, ще те очистя“. Заканването възбудило страх у жената и тя подала сигнал за това в полицията.

По случая е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 144, ал.3, т.1 и т.3, вр. ал. 1, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“.

Предвид възможността да извърши друго престъпление К.К. е задържан за срок до 72 часа.

Днес, 20.01.2026 г., наблюдаващ прокурор внесе искане в Софийски районен съд за определяне на мярка „задържане под стража“.