Френското правителство оцеля днес при два вота на недоверие, внесени във връзка с бюджета за 2026 г., след като премиерът Себастиен Льокорню използва извънредни конституционни правомощия, за да прокара частта за приходите, без окончателно одобрение от Националното събрание, предават Ройтерс и БТА.
Първият вот, иницииран от крайнолявата партия „Непокорна Франция“ заедно със „Зелените“ и комунистите, бе подкрепен от 269 депутати, при необходим минимум от 288 гласа за сваляне на кабинета. Вторият вот, внесен от крайната десница, получи подкрепа само от 142 депутати.

Льокорню обяви, че е прибягнал до член 49, параграф 3 от конституцията, за да прокара разходната част от бюджета, което вероятно ще доведе до нови вотове на недоверие. По думите му, кабинетът е бил принуден да заобиколи парламента след месеци на преговори, които не успяха да доведат до бюджет с умерен дефицит, одобряем от долната камара, където нито една партия не разполага с абсолютно мнозинство.
Това е поредният политически шок за президента Еманюел Макрон, който вече загуби две правителства заради разногласия по бюджета - ситуация, която не е наблюдавана в подобен мащаб от създаването на Петата република през 1958 г.
В началото на месеца Льокорню направи последни компромиси със социалистите, които се съгласиха да не свалят правителството, ако то използва извънредни правомощия. Това споразумение обаче не успя да успокои критиците, които го обвиниха в „унижение на парламента“.
Лидерката на крайната десница Марин Льо Пен предупреди, че политическите сили, които подкрепиха правителството при вота, ще платят цената на следващите избори, включително на местните през март и президентските през 2027 г.
„Французите ви виждат и ще ви накарат да си платите пред избирателните урни“, заяви тя.
Премиерът увери, че бюджетният дефицит няма да надхвърли 5% от БВП - спад спрямо 5,4% през миналата година, но все още над допустимия праг на ЕС от 3%.
Правителството очаква окончателното одобрение на целия бюджет през първата половина на следващия месец.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни