Украйна е изправена пред сериозно изпитание. Мразовита вълна обхваща страната с прогнози за температури, падащи до минус 30 градуса. Студеният фронт идва при тежко поразена енергийна инфраструктура. Половината от енергийната мощ на Украйна остава засегната от системните руски удари, което поставя милиони хора в риск в най-студените дни от годината.
Положението в столицата Киев остава особено тревожно. Останалите без ток жители на града в някои раойни бяха принудени да се топлят на улични огньове и да разчитат да получат топла храна на полеви кухни.
Към 2 февруари 2026 г. ситуацията с електричеството в Киев остава изключително нестабилна, като градът се опитва да възстанови снабдяването с ток след мащабният колапс на мрежата.
Сега дневните темпертури варират между -12 и -18 градуса, през нощта падат до -25 градуса.
Още по темата
- България няма да предоставя повече оръжия на Украйна, обяви военният министър
- ЕК иска забрана за влизането на всички руски военнослужещи заради Украйна
- Засилена дипломатическа офанзива: Зеленски в серия от разговори с Макрон и пратеници на Тръмп
- Тръмп предупреди Нетаняху да не започва нова война с Иран