Президентът Илияна Йотова подписа указа за освобождаването на Мирослав Рашков от най-висшия ръководен пост в МВР - главен секретар.

Предложението за това бе на служебното правителство "Гюров". 

Йотова забави "отговора" си с ден, мотивирано от неокомпектовани документи от страна на Министерския съвет.

Указът идва малко след като Рашков, който липсваше от публичното пространство покрай трагедията "Петрохан-Околчица", се появи днес изненадващо в парламента. Той реши да участва в изслушването на служебния министър Емил Дечев по сигнала на "Има такъв народ", че Дечев е оказвал "натиск" върху висши служители в министерството по случая.

Рашков така и не можа да влезе в темата на изслушването. Само повтаряше, че има 20 години опит в системата. Вместо за "Петрохан" тръгна да говори и за изборните нарушения на местния вот в Пазарджик миналата година, за поведението на униформените при протести и пр. странични за "Петрохан-Околчица" теми, изтъкнати от Емил Дечев преди няколко дни като причини да поиска оставките на професионалното ръководство на МВР. Тоест Рашков, както и заместникът му Явор Серафимов. 

Както е известно, вторият се оказа в болница в деня, в който трябваше да бъде освободен от поста.

Самият Дечев вече даде заявка, че служебното правителство няма да предлага титуляр за главен секретар, защото счита, че това е в прерогативите на бъдещо редовно правителство. На мястото на Явор Серафимов обаче ще бъде назначен Георги Кандев - полицейското ни аташе в Белград, бивш шеф на ОДМВР-Благоевград и също така юрист. Като заместник той ще изпълнява функциите и на главен секретар е заявката на служебния министър.

Назначаването на Рашков също беше "драматично". Кабинетът "Желязков" половин година настоява пред президента (2017-2026) Румен Радев да подпише указа, но той упорито отказваше. Затова и бе заплашен, че ще бъдат променени всички закони, които изискват подпис на държавния глава. В крайна сметка Радев подписа за главния секретар. Законът за МВР остана в сегашния си вид, но пък мнозинството в парламента на ГЕРБ, ДПС-Ново начало, БСП и "Има такъв народ" промени законите за ДАНС, разузнавателната служба и комисията по сигурността на информацията и действително премахна президентския указ.