Москва е стартирала дезинформационна кампания, целяща да помогне на унгарския премиер Виктор Орбан на парламентарните избори следващия месец. Това разказали информирани източници на "Файненшъл таймс".

Администрацията на Владимир Путин е одобрила план на "Агенцията за социален дизайн", свързана с Кремъл и санкционирана на Запад медийна консултантска компания, която ще се стреми да укрепи позициите на управляващата партия ФИДЕС, чрез заливане на социалните медии с послания, създадени в Русия и разпространявани от влиятелни унгарци.

Кампанията представя Орбан като единствения кандидат, който може да запази суверенитета на Унгария и да се отнася със световните лидери като с равни. Орбан ("силен лидер с глобални приятели") ще бъде противопоставян на основния му съперник - Петер Мадяр ("марионетка на Брюксел без външна подкрепа"), се посочва в плана на Агенцията.

Описани са "информационни атаки", на които ще бъде подложен Мадяр и партията му ТИСА, която води в социологическите проучвания. Цел е, например, ТИСА да бъде представяна като разкъсвана от "некомпетентност, разделение и тайни програми", фокусирайки се върху противоречиви членове на партията.

Независимият информационен сайт VSquare съобщи миналия уикенд, че трима офицери от руската разузнавателна агенция ГРУ са били командировани в посолството в Будапеща. Мадяр, който преди това избягваше открито да се противопоставя на Русия, призова да бъдат прогонени:

"Руснаци, прибирайте се вкъщи"! (Ruszkik haza! - лозунг от антикомунистическото въстание от 1956 г.)

САЩ, Великобритания и други западни държави добавиха руската агенция и нейното ръководство към своите списъци със санкции през 2024 г. за провеждането на обширна онлайн кампания, известна като Doppelgänger ("Двойник"), която публикуваше фалшиви новини и генерирани от изкуствен интелект "дийпфейкове", целящи да разпалят антиукраински настроения.

Осъзнавайки, че откритата руска намеса може да има обратен ефект срещу Орбан, Агенцията за социален дизайн не е осъществила пряка връзка с унгарското правителство и е изготвила планове за контакт с местни влиятелни лица чрез посредници, обясняват източниците на "Файненшъл таймс". Затова и акцент на кампанията не са близките връзки на Орбан с Путин, а с американския президент Доналд Тръмп, който бил най-голямата надежда на Унгария за сигурност и икономическа стабилност.

Вместо да създава фейкове, Агенцията ще проектира мемета, инфографики, видеоклипове и истории, съобразени с местния политически климат в Унгария. Затова тя е започнала още през февруари да преглежда унгарски новини и доклади на мозъчни тръстове за идеи, като също се е свързала с около 50 личности, настроени положително към Орбан, както и с около 30 опозиционни фигури, които биха могли да бъдат използвани за разпространение на съдържанието ѝ.

Намесата на Москва идва в момент, в който Орбан ескалира спора си с Украйна, след като Киев отказа да ремонтира тръбопровод, пренасящ руски петрол за Централна Европа, който беше повреден при руски въздушен удар. В отговор унгарският министър-председател наложи вето на заема от ЕС за Украйна в размер на 90 милиарда евро и заяви, че ще блокира всеки бъдещ план в подкрепа на Киев.

Руският посланик в Будапеща, Евгений Станиславов, отрече всякаква намеса на Кремъл в предизборната кампания. Той увери, че Русия иска само "да осигури продължаването на нормалните двустранни отношения и да развие взаимноизгодно сътрудничество".

Унгарското правителство също отрече, твърдейки, че това е "ляво фалшиво обвинение" и "жалък опит да се отклони вниманието от заплахите на украинския президент Володимир Зеленски към премиера Виктор Орбан и други опити за повлияване на унгарските избори".