От проверени 4000 жалби за завишени сметки за ток като основателни са определени 38, каза председателят на Управителния съвет на "Енерго-Про Продажби" АД Пламен Стефанов. Срещу 0,2 на сто от общия брой на издадените фактури от „Електрохолд“ са постъпили жалби, присъедини се управителят на дружеството Зорница Генова. И двамата застъпиха вече известните позиции на електроразпределителните дружества по време на на публична среща днес, организирана от омбудсмана Велислава Делчева, по казуса с високите сметки за електроенергия тази зима.

Самата Делчева отбеляза, че тази среща се е наложила, след като в институцията са постъпили 800 жалби за завишаване на сметките за ток. "Над 900 души са се обърнали към мен с подписки от 14 населени места", добави тя. По думите ѝ сигналите продължават да постъпват всекидневно. Делчева добави, че жалбите са 5 пъти повече от 2013 г., когато завишените сметки за ток прераснаха в протести. Тя изтъкна и липсата на възможност за разсрочено плащане на сметките.

 "Енерго-Про": От 4000 проверени 38 жалби досега са основателни

Според Пламен Стефанов от "Енерго-Про" до момента в дружеството са получени 5326 жалби. 

"Трийсет и осем сме счели за основателни, като всяка една жалба се проверява обстойно, за да се види не просто формално дали има проблеми и да разсеем всякакви съмнения в коректността на сметката", каза той. 

От приетите за основателни 38 жалби при 26 промените в сметките се дължат на неточен тарифен превключвател - часовник на дневна и нощна тарифа. При 12 от тях е имало технически проблем с електромера, което не означава, че не е мерил точно, допълни той.  

По думите му при всяка една от основателните жалби сметката вече е била коригирана.

Според Стефанов по-високите сметки се дължат на отчетени по-ниски температури, повишено потребление и повечето почивни дни спрямо предходната година. Той смята и че има тенденция за повишаване на потреблението на ток през последните години.

"Консумацията расте с между 2 и 3 процента, все повече потребители минават на отопление с електрическа енергия", каза той, цитиран от БТА. 

И през декември 2024 г. сметките са били с 45 на сто по-високи, защото ноември на тази година е бил най-студеният ноември от 12 години.

"Електрохолд": Подаването на жалби не е масово

Срещу 0,2 на сто от общия брой на издадените фактури от „Електрохолд“ са постъпили жалби, каза на свой ред управителят на дружеството Зорница Генова.

Според нея подаването на жалби не е масово, както се твърди. 

През януари 2025 г. са получени 273 жалби за високи сметки, а през януари т.г. са 251. Преди да започне обсъждането на темата за завишените сметки, подадените жалби бяха по-малко в сравнение със същия период на миналата година, подчерта Генова. 

Тя добави, че през февруари са получени 6737 жалби в дружеството, а през март до момента са постъпили 2989.

9576 жалби са постъпили в „Електрохолд“ за тези два месеца и половина, от които са обработени 8047. 621 от тези жалби не са от потребители, те не са регистрирани при нас, а просто се подават, посочи Генова. 

И според нея завишените сметки за електроенергия се дължат на по-високата консумация, която всеки потребител може да контролира сам за себе си. 

От EVN твърдят, че всичко се дължало на криза в доверието

Според Калина Трифонова, заместник-председател на Съвета на директорите на ЕВН България (EVN), цялата ескалация по темата за завишените сметки за електроенергия, е била породена от кризата в доверието.

Сметката е функция от консумация и цена и когато говорим за консумация през зимата потребителите трябва да знаят, че когато се отопляват с климатици, консумацията в зависимост от външните температури, може да скочи двойно, посочи тя. 

Трифонова добави, че дружеството получава всяка зима около 100-200 жалби за завишени сметки, а през тази година са около 6000. 

"Ние разглеждаме всяка една индивидуално и във всяка една жалба обясняваме на клиентите как могат да поискат проверка на електромера. Самият факт, че сме получили толкова много жалби показва, че е лесно достъпна информацията как се подава жалба", подчерта тя.  

КЗП установила нелоялни търговски практики

Комисията за защита на потребителите (КЗП) установи нелоялни търговски практики при разглеждането на жалби за сметки за електроенергия от трите електроснабдителни дружества в страната, както и наличие на неравноправни клаузи в общите им условия, обяви председателят на институцията Александър Колячев.

Според него е било крайно време да бъде организирана дискусия по темата за десетките хиляди жалби за завишени сметки за електроенергия. 

Във връзка с множеството жалби КЗП стартира производства по три основни направления в рамките на собствената си компетентност. На първо място това са разпоредбите на Закона за защита на потребителите в частта за нелоялни търговски практики, на следващо в частта за неравноправни клаузи и на трето изготвяне на предложения, посочи той. 

Колячев каза, че КЗП е издала шест индивидуални административни акта, с които се забранява прилагането на установените нелоялни търговски практики. Потребителите, подали жалби, получават формални отговори без реално установяване на спорните обстоятелства. Проверките на интернет страниците на електроразпределителните дружества също показват пропуски в предоставянето на информация за подаването и разглеждането на жалбите. Установено е, че липсва ясна достъпна и систематизирана информация, обясни той. 

По повод установени неправомерни клаузи са отправени препоръки до едно от електроразпределителните дружества. Очакваме предоставяне на още информация и от Комисията за енергийно и водно регулиране, допълни Колячев.

Институциите са длъжни да реагират, когато гражданите сигнализират за нередности и няма да допуснем компромиси при защитата на потребителските права. Очакваме реакция и конкретни действия от страна на енергийните дружества. Това каза служебната министърка на икономиката Ирина Щонова по време на дискусията.