Президентът на САЩ Доналд Тръмп смята, че е постигнал смяна на режима в Иран, защото по думите му настоящото ръководство на страната е различно от лидерите, които бяха убити от израелски и американски въздушни удари през изминалия месец, предаде Франс прес.

"Имаме смяна на режима, това вече се вижда, защото първият режим беше унищожен, заличен, всички те са мъртви", заяви на брифинг Тръмп. "Следващият режим“, назначен веднага след смъртта на Хаменей, "също е до голяма степен мъртъв", отбеляза снощи той пред репортери.

Според него това е довело до установяването на "трети режим" в Иран.

"Имаме работа с хора, различни от тези, с които някой е имал работа преди. Това е съвсем друга група хора, така че бих сметнал това за смяна на режима", допълни президентът.

Тръмп добави, че новото иранско ръководство “от уважение” се е договорило със САЩ 20 петролни танкера на ден от днес да преминават през Ормузкия проток - ключов маршрут за снабдяване на света с петрол.

По-рано, в интервю за “Файненшъл таймс” Тръмп заяви, че иска да "вземе" петрола на Иран и че американската армия няма да се затрудни да превземе о. Харг, откъдето Иран изнася 90 на сто от петрола си.

Тези коментари доведоха до ново увеличение на цените на петрола в първата за седмицата търговска сесия днес. Фючърсите на сорта Брент, който е референтен за Европа с доставка през май нараснаха с 2,07 на сто до 114,09 долара, показват данни на LSEG (London Stock Exchange Group — една от най‑големите световни компании за финансови пазари, данни и инфраструктура). Котировките Американският лек суров петрол се покачиха с 1,42 на сто до 101,25 долара за барел. По-рано Брент достигна 116,75 долара за барел при отваряне, а при американския сорт бе достигната връх по време на сесията от 103,38 долара, предаде Си Ен Би Си, цитирана от БТА.

Военните действия в региона продължават с неотслабваща сила, предаде Асошиейтед прес. Сирени за въздушна тревога прозвучаха призори в Кувейт. Израел прихвана два дрона, изстреляни от хусите в Йемен, който през уикенда влязоха във войната. Саудитска Арабия прихвана пет ракети, летящи към петролните ѝ полета на изток. Въздушна тревога беше обявена в Бахрейн. Жителите на Дубай видяха огнено кълбо над главите си - от иранска ракета, поразена от местната ПВО. Ирански удар порази инсталация за обезсоляване на морска вода и електроцентрала в Кувейт, убивайки един работник и ранявайки 10 войници. Израел продължи въздушните рейдове срещу “военната инфраструктура” на Техеран и нефтопреработвателен завод в северния град Табриз.

В Ливан властите съобщават, че повече от 1200 души са били убити, а над 1 милион са били разселени. Петима израелски войници също са загубили живота си. В Иран властите казват, че повече от 1900 души са били убити, докато 19 са докладвани като загинали в Израел. В Ирак, където подкрепяни от Иран милиции са се включили в конфликта, 80 членове на силите за сигурност са загинали. В държавите от Залива 20 души са убити. Четирима са били убити в окупирания Западен бряг. Обобщените данни за жертвите на войната досега са на АП.