Космическата мисия "Артемис II" приключи историческото си прелитане зад тъмната страна на Луната. В символичен жест астронавтите обърнаха емблемите си и се насочиха по траектория за завръщане към Земята.
Малко след 1 часа през нощта българско време корабът „Орион“ се отдалечи на над 406 хиляди километра от Земята – най-далечната точка, достигана някога от човек. Досегашният рекорд беше поставен преди 56 години от екипажа на „Аполо 13“, предаде БНТ.

Четиримата астронавти от мисията "Артемис II" ("Артемида 2") останаха без комуникации за около 40 мин. по време на преминаването си отзад на Луната, съобщи НАСА, цитирана от Франс прес.
Преминаването от другата страна на спътника на Земята започна по график. "Среща от другата страна", заяви Виктор Глоувър малко по-рано в разговор с контролния център в Хюстън.
Екипажът, включващ трима американци и един канадец, извършва полет около Луната, по време на който се опитва да наблюдава неизвестни области от лунната повърхност, включително зони, които досега са били заснемани само от сонди.
Астронавтите станаха свидетели и на пълно слънчево затъмнение. Според тях това е и единственото нещо, което не са могли да запечатат с камера.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни