Шестте масивни метални конструкции на бившата автокъща "Капитолия" в Борисовата градина вече са премахнати. Това е първият етап от освобождаването на близо 3 декара в парка, съобщиха от Столичната община.
Кметът на София Васил Терзиев също се похвали със снимки от терена в профила си във Facebook.
"Работата не спира до тук. Предстои премахване на фундаментите и останалите постройки на терена. Успоредно със това продължаваме съдебната битка за собствеността на самата земя, за да може тя окончателно да бъде върната на гражданите", коментира Терзиев.
Следващата стъпка е премахването на основите на конструкциите и на останалите обекти в имота. Общината очаква и решението на съда на втора инстанция по делото за собствеността върху земята. След като съдебният спор приключи и общината влезе във владение, трябва да бъдат премахнати и останалите незаконни сгради.
Казусът "Капитолия" е от години. Автокъщата работеше върху общински терен в Борисовата градина, като договорът за наем отдавна е изтекъл. Още на 20 май Столичната община започна принудителното премахване на чадърите и конструкциите, а Терзиев заяви тогава, че това е "много важна стъпка" към връщането на терена на софиянци.

Делото за незаконните обекти вече е приключило, а спорът за собствеността върху парцела предстои да бъде разгледан на втора инстанция. На първа инстанция той е решен в полза на общината.
Миналата седмица Административният съд в София-град отхвърли жалбата на ползвателите на "Капитолия" срещу действията на общината по премахването на незаконните конструкции и ограждането на терена.
Сега общината твърди, че вече действа след приключило дело за незаконните обекти, а не по предварително изпълнение. Целта е теренът да бъде освободен и върнат като част от парка.
Още по темата
- Любо Георгиев: Частните имоти в Борисовата градина трябва да бъдат върнати на обществото
- Столичната община започва нова процедура срещу 215-метровия „Paradise Tower“
- Терзиев: София може да спести половин милиард лева от новите договори за чистота
- Половин година след съмнително решение на софийската ОИК, съдът възстанови отстранен общински съветник
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни