България е в заключителната фаза на процеса за присъединяване към Програмата на САЩ за безвизово пътуване (Visa Waiver Program), съобщи Министерството на външните работи днес след среща на външния министър Велислава Петрова с делегация от Департамента по вътрешна сигурност на САЩ.
Делегацията беше водена от Джон Гунтанис, заместник‑подсекретар по стратегията, политиката и планирането, като участие взеха и представители на Държавния департамент.

Петрова определи визитата като „сериозно признание“ за напредъка на България в изпълнението на техническите и сигурностни критерии. Тя подчерта, че отпадането на туристическите визи за български граждани би осигурило баланс и взаимно уважение към приоритетите на двете държави и би отразило стратегическото партньорство между София и Вашингтон, се казва в прессъобщението на министерството.
По време на разговорите са обсъдени оставащите стъпки за финализиране на процеса, включително изпълнението на последните законови изисквания. Най-важното от тях остава достигането на процент отказани визи под 3% – ключов критерий за включване в програмата.
Още по темата
- Православие или прагматизъм? Външната министърка и Радев с две противоречащи си версии за патриарх Кирил
- Йордан Цонев напуска политиката: "36 години са достатъчно!"
- Президентските избори в България: въпрос за един милион
- Свято място празно не остава: Радев пое щафетата на Орбан в защитата на патриарх Кирил
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни