Американският президентът Доналд Тръмп заплаши да наложи 100-процентово мито върху всички стоки от всяка държава, която налага данък върху цифровите услуги на американските компании, предаде Ройтерс.

В публикация в социалните медии той предупреждава, че новото мито ще влезе в сила независимо от съществуващите търговски сделки със САЩ.

Заплахата идва само ден, след като ЕС даде официално зелена светлина на търговско споразумение, договорено през 2025 г. със САЩ. То предвижда ограничаване до 15 процента на митата, налагани върху европейския внос за американския пазар.

Европейската комисия отговори незабавно и заяви, че ЕС и неговите държави членки имат суверенното право да регулират икономическата дейност.

„Всички данъци са по своята същност недискриминационни и се прилагат еднакво за всички големи компании, независимо от техния произход", каза говорител на ЕК.

И добави, че Съюзат ще реагира бързо на необосновани едностранни мерки, но остава отворен за глобално решение в съответствие със споразуменията на Г-7.