Русия извърши едно от най-масираните си въздушни нападения над Украйна снощи, което взе най-малко 21 цивилни жертви в столицата Киев. Дипломатическата служба на ЕС съобщи, че ще предложи нов пакет от санкции срещу Русия, а украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му ще даде реципрочен отговор на атаката.

По-рано днес украинските въоръжени сили поразиха петролната рафинерия „Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез“ в град Кстово, Нижегородска област, заяви Генералният щаб на Украйна, цитиран от Ройтерс.

По предварителна информация е била поразена инсталация за първична преработка на суров петрол, се казва в изявление на Генералния щаб в Телеграм, в което се добавя, че мащабите на щетите все още се изясняват, предаде агенцията, цитирана от БТА.

Губернаторът на Нижегородска област Глеб Никитин написа в канала си в Телеграм, че при украинската атака има убити цивилни. Той добави, че по предварителна информация има и четирима ранени, един от които е бил хоспитализиран. По думите на Никитин при атаката са били повредени няколко жилища и един промишлен обект.

Руска атака уби над 20 души в Киев

Броят на жертвите от масираната нощна руска атака срещу украинската столица нарасна до най-малко 21 души, а още 85 бяха ранени, съобщи днес кметът на Киев Виталий Кличко, цитиран от Франс прес.

Агенцията отбелязва, че нападението идва в момент, когато Украйна отново призова съюзниците си да ѝ предоставят системи за противовъздушна отбрана.

"Не отлагайте решенията относно противовъздушната отбрана на Украйна! Това е основното ни искане към нашите партньори след една ужасна нощ в Киев", заяви украинският външен министър Андрий Сибига.

"Към момента има 13 убити", посочи кметът Кличко. По-рано местните власти съобщиха за най-малко девет загинали.

Столицата Киев беше основната цел на нощните атаки. Според украински официални представители Русия е използвала бойни дронове, крилати ракети и други ракети при нападението, отбелязва ДПА.

При снощната атака Русия е изстреляла 74 ракети и 496 дрона срещу Украйна, съобщиха днес украинските военновъздушни сили, цитирани от Ройтерс.

В изявление в Телеграм украинските ВВС посочиха, че ПВО е свалила или заглушила сигнала на 48 ракети и 476 дрона, но 25 балистични ракети и 12 дрона са поразили целите си на 33 места.

Няколко жилищни сгради в Киев бяха разрушени, а спасителните екипи продължават да претърсват развалините в търсене на още загинали и ранени.

Изданието "Киев индипендънт" описа атаката като една от най-тежките от началото на пълномащабната руска инвазия през 2022 г.

Според информациите жителите на Киев са потърсили убежище в метростанциите, като много от тях са прекарали нощта под земята в палатки.

След първоначалните удари снощи, в ранните сутрешни часове отново зазвучаха сирените за въздушна тревога. Изданието съобщи, че в небето са били вдигнати близо десет руски бомбардировача, последвани от това, което описа като изключително силни експлозии, които са се чували дори в дълбоките подземни убежища.

Сирени за въздушна тревога и експлозии са били чути и в други части на страната, включително в Запорожие и Павлоград в югоизточната част, както и в Суми и Харков в североизточната част. Губернаторът на Запорожие Иван Фьодоров съобщи тази сутрин, че трима души са били ранени. По-подробна информация за щети или жертви в другите градове не беше съобщена веднага, отбелязва ДПА.

Украинският президент Володимир Зеленски предупреди вчера за предстояща масирана атака срещу Украйна. Говорейки на пресконференция в Дъблин по време на посещение, посветено на поемането от Ирландия на ротационното председателство на Съвета на ЕС, Зеленски заяви, че Русия предприема масирани атаки със стотици дронове и десетки ракети на всеки една-две седмици.

"Днес имаме тревожна информация за поредната подготовка за такава масирана руска атака", каза Зеленски.

Той заяви, че ще се върне в Украйна незабавно след пресконференцията, и призова хората в страната да вземат под внимание предупрежденията за въздушни атаки и да потърсят укритие.

Зеленски поиска от САЩ лиценз за производство на ракети "Пейтриът" и се зарече, че Украйна ще отговори на удара

Украинският президент Володимир Зеленски поиска днес от съюзниците на Украйна повече подкрепа за противовъздушната ѝ отбрана, и по‑специално лиценз от Съединените щати, който да позволи производство на ракети "Пейтриът", след новата разрушителна руска атака срещу Киев, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Разчитаме също така много на решение на Съединените щати относно лицензите за "Пейтриът" и други форми на сътрудничество. Това са мерките, които могат да спрат тази война и да предотвратят атаки като тази", заяви Зеленски във Фейсбук

Той се зарече страната му да отговори на масираната руска атака.

"Русия нанася удари по цивилни цели само за да принуди Украйна да се откаже от държавността си, да вбие клин между гражданското общество и военните. На това разчитаха през цялата война. Това няма да се случи", каза Зеленски. Той добави, че Украйна "със сигурност" ще отвърне на ударите.

Главният украински преговарящ Рустем Умеров и зетят на президента Доналд Тръмп Джаред Къшнър са провели разговори през последните два дни, съобщи още Зеленски, цитиран от Ройтерс. Той добави, че все още се надява Къшнър и пратеникът Стив Уиткоф да посетят Украйна, въпреки че подкрепяните от САЩ мирни усилия за прекратяване на войната са в застой от месеци. Украинският президент добави, че се надява да се срещне с Тръмп в рамките на срещата на върха на НАТО в турската столица Анкара следващата седмица.

Кая Калас ще иска допълнителни санкции

Заради ударите по Киев тази нощ върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас ще предложи допълнителни санкции срещу образувания, които подкрепят руската военно-промишлен комплекс.

Това заяви говорителката на Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) Анита Хипер.

Тя изтъкна, че тези действия още веднъж показват, че Русия е напълно отчаяна, тъй като явно няма други начини да постигне целите си.

„Само устойчивата военната подкрепа за Украйна и продължаващия натиск върху Русия могат да доведат до още резултати“, каза Хипер.

Путин е информиран за удара по Киев, обещава засилване на натиска върху Украйна, заяви Песков

Президентът Владимир Путин е бил информиран от началника на въоръжените сили за масирания нощен руски удар по Киев, съобщи Кремъл и добави, че Москва ще продължи да засилва натиска върху Украйна, за да постигне целите си, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Русия не може да си затваря очите за факта, че Европа е поела по пътя на милитаризацията и се посвещава на конфронтация с Москва, добави пред медиите говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.

Той изрази увереност, че ескалацията от страна на Европа спрямо Русия се засилва.

"Това, че с утвърждаването на своята отбранителна идентичност Европейският съюз е поел по пътя на милитаризацията и се посвещава на темата за конфронтация с Русия – това също е еднозначно. Разбира се, ние не можем да си затваряме очите за това", подчерта Песков.

Това принуждава Москва да планира допълнителни мерки, за да гарантира собствената си сигурност.

"Но не трябва да има съмнения в едно: надеждната сигурност на Русия и нейните национални интереси ще бъде гарантирани", подчерта Песков.