Премиерът Румен Радев излезе с любопитна теза, че военните самолети-цистерни на САЩ у нас няма да се използват за бойни действия.
Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток, заяви той в началото на заседанието на Министерския съвет.
Радев подчерта, че разполагането на самолети-цистерни на летище „Безмер“ е единствено за логистични мисии по дозареждане във въздуха извън българското въздушно пространство, съобщава БТА.

Радев в тон с Външно
Подобна теза излезе вчера и от Министерството на външните работи по повод получена нота от иранското посолство в София.
Република България не предприема никакви враждебни действия срещу Иран в изпълнение на договорните си ангажименти към своя съюзник САЩ. Изключено е от територията на България да се осъществяват каквито и да е военни действия в Близкия изток, заявиха от МВнР и призоваха двете страни за прекратяване на военните действия и за договаряне на премирие, което да позволи постигането на устойчиво споразумение.
Междувременно и говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багеи предупреди България да не позволява на САЩ да "използват територията ѝ за военни операции срещу Иран", предаде Ройтерс, като се позовава на ирански медии, сред които и ИРНА.

Днес Румен Радев коментира, че правителството е информирало обществеността за искането на съюзниците ни за разполагането на самолетите и е внесло въпроса за разглеждане в Народното събрание. По думите му по този начин народните представители ще се произнесат по темата.
Парламентът ще обсъди като втора точка днес проекта на решение за разрешаване на пребиваването на територията на България на военнослужещи и авиационна техника от въоръжените сили на Съединените американски щати (САЩ), които ще осигуряват подкрепа за операции на САЩ в Близкия изток. Това решиха депутатите в началото на пленарното заседание по предложение на „Прогресивна България“.
"Спазваме ангажиментите си"
Министър-председателят каза, че с решение на Министерския съвет е било променено предходно решение, което е предвиждало самолетите-цистерни да бъдат разположени на гражданското летище в София, в непосредствена близост до пътнически самолети и до столицата.

Радев подчерта, че България спазва ангажиментите си по Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната със Съединените щати от 2006 г. и разчита съюзниците ѝ също да изпълняват своите задължения, когато страната има нужда от подкрепа. Въпреки политическите внушения, които според него създават несигурност и накърняват авторитета на България, страната остава предвидим и надежден партньор, посочи той.
Радев държи на добрите отношения с Иран
Премиерът заяви още, че България държи на добрите си отношения с Ислямска република Иран. По думите му както Съединените щати, така и Иран носят огромна отговорност, тъй като евентуална война в Близкия изток може да има непредвидими глобални последици.
„Време е да спрем да се гледаме през прицелите на оръжията“, каза още Румен Радев и добави, че България призовава страните в конфликта да направят крачка назад, защото това е в интерес както на Европа, така и на България.
Цистерните не могат да атакуват, но пак са важни
Самолетите-цистерни няма как директно да атакуват цели в Иран, тъй като тяхната функция е спомагателна – да презареждат във въздуха други самолети, които изпълняват нападателни задачи. И това, изглежда, е от особена важност за САЩ.
В този смисъл тезата на премиера и Външно министерство изглежда наивна едва ли ще успокои особено иранските власти.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни