Единствената официално регистрирана руска партия, която е против войната в Украйна, либералната "Яблоко", най-вероятно няма да се яви на парламентарните избори през септември, след като Върховният съд ѝ наложи забрана за това вчера, предаде Ройтерс.
Съдебното решение отразява нежеланието на властите да допуснат до изборите антивоенни възгледи. По този начин още повече се ограничава пространството за инакомислие в руската политика, отбелязва агенцията.
"Изключването на "Яблоко" от изборите означава отказ от диалог с хора, които задават въпроси, които са неудобни за властите", каза лидерът на партията Николай Рибаков, който обяви, че ще обжалва решението.
Съдът се произнесе по иск, заведен от малката националистическа и прокремълска партия "Родина", която настоя за недопускане на "Яблоко" до участие в изборите. "Родина" заяви, че "Яблоко" е получила недекларирана подкрепа за кампанията, включително от западни източници.

По време на продължилото цял ден съдебно заседание Рибаков заяви, че няма доказателства за тези твърдения. Той описа процеса като неконституционна атака срещу свободата на мисълта от политически опоненти, които искат да се избавят от съперник.
Няколкостотин поддръжници на "Яблоко" – повечето от които млади хора, се събраха пред сградата на съда, в знак на подкрепа за либералната партия.
"Яблоко" някога беше водеща либерална сила в постсъветска Русия, но сега разполага само с няколко представители в регионални органи и с нито един представител в националния парламент.
Очаква се "Единна Русия", формацията зад руския президент Владимир Путин, и останалите прокремълски партии да запазят доминиращото си положение в парламента след изборите идния месец.
Предизборната кампания даде на "Яблоко" възможност да привлече повече внимание с призива ѝ - Русия да подпише споразумение за спиране на огъня в Украйна.

Решението за изключване на "Яблоко" от предизборната надпревара бе взето в политически чувствителен за Кремъл момент – изборите наближават, а войната става все по-осезаема за обикновените хора. Украйна нанася удари дълбоко в територията на Русия и поразява енергийна инфраструктура и логистични центрове, като се стига до проблеми с доставките на гориво и до трудности за голям брой търговски субекти, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни