Участието на Димитър Иванов (известен и с прякора Гестапото) в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов" в неделя предизвика много коментари в социалните мрежи. В интервюто Иванов говори за отношението към Русия, за наградата си от Дмитрий Медведев, както и за т.нар. пета колона у нас. Поради многобройните реакции Клуб Z ви предлага едно към едно по-голяма част от разговора на Георги Любенов с Димитър Иванов.

Димитър Иванов: Политиката, особено геополитиката, изискват доста солидна теоретична подготовка, а и не малка практика, лично участие, за да можеш да разбереш процесите, които протичат и да вземеш вярното становище. Още повече, че тя е динамична, променя се. Както твърдят англичаните, няма вечни приятели, има вечни интереси. Днес сме с едни, утри с други и т.н.

Опитите да се говори срещу Русия са най-малкото недостойни. Дори и там, където Русия – защитавайки своите геополитически интереси, накърнява нечии чужди интереси, дори и там, където Русия се отнася недостатъчно уважително спрямо България, недостатъчно партньорски – ние трябва да имаме предвид, че руският свят е огромен свят, силен свят.

Свят със заслуги към развитието на големи човешки общности, каквито са югоизточна Европа, славянският свят, източното православие. Руската култура не почива на празно място. Ние не можем да отделяме Достоевски или Пушкин, или Рахманинов от руския народ.

Георги Любенов: Тъкмо, професоре, това, което вие казвате, са аргументите на критиците. Те казват: този голям свят е голям агресор. Той трябва да бъде поставен на мястото му.

Не е вярно. Това просто не е вярно. Обръща се причинноследствената връзка наопаки. Ние трябва да видим логически. Преди 25 години имаше два полюса – единият се срути, другият победи и стана монополист за всичко, което се получава в света. Включително и българските интелектуалци, и българската политическа класа се юрна към Вашингтон. Вашингтон, Вашингтон! И започнахме да говорим колко е красиво, колко е хубаво, колко е силно. Какво светло бъдеще ни очаква.

25 години по-късно светът не се връща към двуполюсност, но този еднополюсен свят се оказа, че е неестествен. Той не може да съществува сам. Той не може да си е самодостатъчен – американският, англосаксонският цивилизационен модел. Светът е многополюсен, защото е разнообразен. Сега, когато се раждат другите полюси, за да се създаде световната нормалност, единственият полюс и неговите привърженици, включително и в България, включително хора като Едвин Сугарев (предишният гост в предаването – б.р.), които субективно са честни, допускат грешката да защитават нещо, което вече е отишло в миналото.

- Добре, дайте да вкараме сега българската политика в темата. Имате ли някакво притеснение ли, неудобство ли, как да кажа, че тези, които гледат към Москва в момента, са двете партии основно – БСП, господин Миков знаете, че наскоро беше пак в Москва, и „Атака“, Волен Сидеров.

Чакайте малко. Корените на гледането към Москва са много дълбоки. Те са – да не кажа хилядолетни, но столетни. Кат Русия няма втора тъй велика на света. Кой го е написал?

- Ха-ха-ха

Моля, кой го е написал?

- Патриарха.

Михаил Миков? Не.

- Не е Миков.

Дааа... А Стефан Стамболов, великият Стефан Стамболов, известен като русофоб, казва: Ние всички искаме да пееме песните на Ивана Вазова за Русия. Проблемът е, че когато става дума за България, нашият девиз е „Ръцете долу!“ Не ни пипайте, ние сме сами, ние сме сами за себе си, ние сме народ със самочувствие, с дух и т.н. И за това е обидно, когато се говори, че в България има слуги на Русия. Няма слуги на Русия. Просто в исторически план българските национални интереси за определен период от време – а включително и последният период от 50-60 години – съвпада с интересите на Русия. Затова сме били там. И затова в България все още има хора, които отчитат огромното значение и влияние на Русия.

- Аз не знам дали за слуги чак се говори, говори се за петата колона, нали знаете? За вас казват: Димитър Иванов, петата колона на Москва в София?

Въобще не е петата колона. В Москва ми казват: Дмитрий, ти представляваш русофобите в русофилското движение. Аз имам строго... И не само аз. Хора като мен, хора, които аз в известен смисъл представлявам интелектуално, имат и критични бележки към Русия. Имат и неразбиране. Самият аз съм го писал във вестник „Дума“, когато издавах, а сега и в „Земя“, че по какво руският империализъм се различава от американския? По нищо. Въпросът е да няма империалистическо отношение към България.

- С какво ви награди Дмитрий Медведев?

С какво ни награди, с държавна награда на Руската федерация за чуждестранна медия. Става дума за издавания от Светлана Шаренкова с моя помощ вестник „Русия днес/Россия сегодня“ за журналистика. И е записано в грамотата, правителствената, за голям принос в пропагандирането на руската култура и писменост в България.

- Грешка ли е, че български държавник няма да отиде на 9 май, от една страна. От друга, българското общество доволно ли е от това, че Русия си получава сега заслуженото. Защото евролидерите и евросемейството, към което сега принадлежи България...

- Много важно! Много важно!

- ... също няма да отидат. Защо да е много важно?

Тук не става въпрос за грешка, а става въпрос за малокултурие. Не можеш да не отидеш на 9 май, каквото и отношение да имаш към Русия. И второ, искам да ви поправя с Едвин Сугарев, победата е на 9 май, защото по московско време е 1 часа, 9 май, а по европейско време е 12 без 5. За това в Берлин е осми, а в Москва е девети май. И второ, това е огромен празник над злото, над смъртта, над разрушението и ние каквото и да си мислиме за Иля Муромеца, който е отрязал главата на лошия змей, ние трябва да отдадеме дължимото на този Иля Муромец...