В четвъртък Народното събрание, вероятно водено от благородни подбуди, реши да има глоби от 50 до 200 лв. при паркиране на тротоари, в градинки и на детски площадки. Очевидно мястото на автомобилите не е в зелените площи. Досадно е, неприятно, дразнещо, а понякога и опасно, да вървиш по платното, защото ако държиш да продължиш напред по тротоара трябва или да пропълзиш под, или да скочиш върху поредното проснато на тротоар превозно средство. Спор няма.
Санкцията обаче е някак странна. Как и кой точно ще решава кое наместване на тротоар трябва да се глоби с 50 лв. и кое с 200 лв.? Оставяме го на въображението, добрата воля и неподкупния професионализъм на санкциониращите. От сега мога да прогнозирам, че повишената санкция няма много да промени ситуацията с паркирането, само случайни и наивни граждани, спрели някъде за малко и на по централни улици, или до явки на санкциониращите, ще го отнасят. Някои от тях ще олекват чувствително, други "ще черпят".
Какво печелят пешеходците - онези участници в движението, които се предполага, че трябва да се облагодетелстват от промяната. И за които сега ходенето по тротоарите е някаква сложна комбинация от извратена форма на лека атлетика в градски условия (бягане с препятствия, прескоци), акробатика, ориентиране в неравна местност и оцеляване в екстремни ситуации. Колите по тротоарите са само част от проблема. Който си остава обемен и труден за преодоляване - съвсем буквално - дори и ако нито една кола повече не се качи на нито един трототоар в нито едно населено място на страната.
Вървенето по пешеходните участъци на високи токчета, с багаж, с малко дете, бутайки детска количка - е рисково занимание, труден спорт, висш пилотаж. Представете си да решите да се движите на ролери, както често можете да видите да се случва в европейските градове. Смях! Това означава, че сте роден самоубиец.
Счупени плочки, пропаднали шахти, изронена настилка, буреняци, неравности, стърчащи жици - докато вървите по тротоарите на българските градове трябва много да внимавате. Помага ако владеете поне малко еквилибристика, можете да жонглирате и знаете някои трикове за безопасно падане - без трайни осакътявания. Не е препоръчително да се зазапяпвате по цъфнали дървета, ако сте по-романтична личност, или по-впечатляващи билбордове - при повишена любознателност, защото опасностите дебнат отвсякъде и току се окаже, че се намирате на дъното на някоя скромна яма, която работник, дълбал за нещо е забравил и която ще зее така поне до следващите местни избори. Кракът ви може да се забие в процепа между две плочки, а недотам чистата вода от някоя ромолящо поточе, забравено от ВиК да ви изпръска в лицето...
Затова и промените в закона само създадоха поредния парадокс в държавата. Тротоари - нямаме, но глоби за паркиране по тях от 200 лв. - да.
Ето и няколко тротоара, по които минахме днес на път за работа. Не са подбирани, някои от тях са съвсем в центъра, току до Народното събрание, под носа на бдителните ни депутати, на жълтите павета, близо до военното министерство, други са от близкия до центъра квартал "Редута", трети от кв. "Илинден".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни