Точно преди една година на сайта на БНБ се появи съобщение, че централната банка започва работа „за стартирането на процедура за кандидатстване на България за членство в единния надзорен механизъм на Европейския съюз". Такова бе решението на Консултативния съвет по национална сигурност, който се състоя при президента.
Да ви припомня контекста: КТБ беше затворена вече четвърта седмица, а до 21 юли оставаха броени дни. Тогава банката трябваше да отвори. А кандидатстването за Единния надзорен механизъм бе представено като застраховката, че в бъдеще всичко ще е тип-топ, а пък КТБ ей сега, до дни дето се вика, я пускаме да работи...
Година по-късно новоизбраният управител на БНБ заяви, че една от първите задачи ще бъде... кандидатстване за Единния надзорен механизъм. Открадната година.
Сега вече става ясно защо беше толкова важно Иван Искров да остане на поста си година след затварянето на КТБ – за да не помръдне нищо.
В това време активи за милиарди помръднаха в определена посока. В това време рамо до рамо с Искров бяха и останалите членове на Управителния съвет на БНБ. Днес всички тези лица са предложени да получат нов мандат в Управителния съвет на централната банка – този път от новоизбрания гуверньор. Името, опитът и интегритета на всеки един от тях нямат значение в случая – всички, които бяха част от ръководството на БНБ, когато КТБ функционираше като пирамида (по определението на парламентарната комисия), ще продължат да бъдат там.
Всички, които бяха част от ръководството на БНБ, когато банката излъчваше противоречащи си сигнали и сменяше плановете си за КТБ през дни, ще продължат да бъдат там.
Всички са на постовете си.
Прокурорите, които зрелищно изпратиха полиция в офиса на работеща банка; които не се самосезират от прекалено конкретните публикации на бившия собственик на КТБ за това как се плячкосва наследството; които не разследват сигналите за единия от разпадналия се тандем, а си избират само другия, всички те все още са на постовете си.
Ръководството на Комисията за финансов надзор, чийто председател през ден е ходил в кабинета на Цветан Василев и не е установил нищо нередно, все още е на поста си.
Депутатите, които също често ходеха в онзи кабинет, в един момент „прогледнаха“, че КТБ била пирамида. Други обещаваха „цялата истина за КТБ“ и произведоха доклад, в който не пише нито кой събори банката, нито кой прибра останките. И, да, те все още са на постовете си.
Медиите, които получиха милиони от КТБ, днес обясняват на публиките си, че Цветан Василев бил единственият крадец, но също така бил и невидим. И не сме знаели, че е лош, когато харчехме парите. И само той е виновен, а този, който всъщност им донесе парите от банката, няма и не може да има нищо общо. И тези медии все още са на постовете си.
Всички са на поста си. Всички са обърнати на другата страна и не се интересуват:
Кой напомпа КТБ, кой отливаше от нея към медии и свои фирми, кой осигуряваше чадър от институциите за нарушенията в банката, кой изпрати прокуратурата да атакува, кой после искаше да обяви банкова ваканция, кой се обслужи с държавната банка за развитие, кой няма да върне парите... Не посочвайте отговора, може да се окаже запазена търговска марка.
А управителният съвет на БНБ, ръководството на КФН, прокурорите, депутатите и медиите – всички те са тук.
Последната година всъщност никога не се е случвала. Вече 13 месеца не помръдваме от деня преди кризата. Все още сме 19 юни 2014 г. и банкоматите пускат пари. Все още.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни