
БЕРЛИН - Сирия от години е кланица. Кризата за бежанците ще е продължителен проблем. САЩ приемат само няколкостотин души – позор за една държава на мигранти. Това пише Северин Вайланд в “Шпигел”.
Той е категоричен, че въпреки усилията на дипломацията положението в Сирия не се подобрява, не се задава бърз изход от гражданската война.
“Това лято всекидневно виждаме последствията чрез хилядите бежанци, достигнали до държави от ЕС, в Германия също”, пише авторът.
Според него обаче дори родната му ФРГ няма да е в състояние години наред да понесе мигранския поток. Неговото овладяване може да стане само с общи усилия, това не е германски проблем, както твърди унгарският премиер Виктор Орбан.
Предизвикателството е за западната общност от ценности.
“Една държава досега се крие, но е така желана, както Германия, Великобритания и Франция: САЩ. Ако са верни цифрите, които тези дни английският в. “Гардиън” публикува, то от 2011 година САЩ са приели едва 1500 сирийски бежанци. 1500! Това е виц за една класическа държави на мигранти. Само Берлин e приел през юли т. г. 1000 сирийци и сега всеки ден прииждат нови (само през уикенда в Германия влязоха около 20 000 бежанци б.р.)”, възмущава се Вайланд.
Линията на външно министество във Вашингтон била, че приоритет не бил приемът и разселването на бежанци, а постигането на трайна стабилност в Сирия.
“Това е хубаво и правилно, но все още е теория и това ще е така, докато Западът не е готов да разговаря с Асад. Много сирийци са изгубили надежда да градят бъдеще в родината си и поемат по пътя на изгнанието. Точно сега трябва да се припомни на САЩ, които бяха и са световна сила, че за тях Близкият изток е един от важните региони на влияние”, пише авторът.
Той припомня, че президентът републиканец Джордж Буш младши освободи Ирак от Саддам Хюсеин и накрая напусна страната, оставяйки я в хаос. Тази нестабилност се пренася и към съседните държави.
Според автора не може Вашингтон да прехвърля отговорността за бежанците единствено на Европа, цитирайки говорителя на Белия дом Джош Ърнест: “Със сигурност европейците имат капацитет да се справят с проблема.”
“С такива думи играта на Черен Петър се прехвърля отвъд океана. Който говори така, той погазва принципа на солидарността между демократични държави”, е мнението на Вайланд.
По повод кризата с бежанците наскоро канцлерката Ангела Меркел заяви: “Ще се справим.” В края на президенския му мандат Обама би следвало да си припомни мотото на първата му предизборна битка: “Yes, we can” (Да, ние можем б.р.), заключава публикацията в “Шпигел”.
Най-ново
Властите в Китай тестват и уловената риба за COVID
19.08.2022"Вашингтон пост": Гафове на руски агенти в Киев довели до провала на руската пълномащабна инвазия
19.08.2022Писателят Прилепин призовава за прочистване на руския културен свят
19.08.2022България ще приеме само един танкер американски втечнен газ
19.08.2022Финландската премиерка си направи тест за наркотици
19.08.2022Ще останат ли републиканците без Тръмп? (ВИДЕО)
19.08.2022Прочети още
Наслада за окото – Черно море надви Ботев Пд в мача на сезона до момента
dsport.bgСпрягат за Лудогорец защитник на Страсбург
dsport.bgРусия планира да изключи енергийните блокове на АЕЦ „Запорожие“
darik.bgЕванджелиста за Vogue: Ако знаех, че ще изгубя желание за живот, нямаше да рискувам
darik.bgМона Гочев с красиво коремче: Здравей, 5-и месец!
9meseca.bgАнимация показва тайнството на зачеването в утробата
9meseca.bg