През септември папа Франциск посети САЩ, където направи обръщение пред Конгреса. В него, макар и завоалирано, засегна темите за социалната справедливост. Забележките на папата бяха посрещнати добре сред ляво-центристките политици, които споделят прогресивните политики.
Когато папата напусна САЩ, той замина за Латинска Америка, където говори на своя роден испански език и беше по-прям. В Боливия рече: "Да не се страхуваме да го кажем: искаме промяна, истинска промяна, структурна промяна", осъждайки система, "която е въвела манталитет на печалба на всяка цена, без да я е грижа за социалното изключване или разрушаването на природата".
Папската реторика вдъхнови сили срещу свободния пазар в Боливия и навсякъде другаде. Те вярват, че целите за социална справедливост и намаляване на бедността най-добре могат да бъдат постигнати чрез колективни усилия, а не чрез свободния пазар.
Папа Франциск повдига важен въпрос. Подобри ли живота на хората разпространението на свободните пазари?
Интересно, лауератът на нобелова награда за икономика за 2015 г. Ангъс Дийтън дава отговор на този въпрос. Впрочем, неговата книга от 2013 г. "Голямото бягство: Здравето, богатството и корените на неравенството", започва така: "Животът сега е по-добър от почти всяко време в историята".
Заключението на Дийтън идва като ехо от поучителното есе "Епохата на Милтън Фридман", написано през 2009 г. от харвардския икономист Андрей Шлайфер. Той отбелязва, че от 1980 г. светът е възприел свободните пазари, които нобелистът Фридман е защитавал.
Шлайфер също така посочва, че стандартите на живот рязко са се покачили, бедността е драматично намаляла, а продължителността на живота се е увеличила.
Той си задава въпроса дали разгръщането на свободните пазари е допринесло за подобренията, и отговаря с гръмко "Да". С поредица от графики оставя числата да говорят. В това, което следва, аз направих същото.
Най-добрият еликсир, за да се обърне внимание на притесненията на папа Франциск и други прогресивисти, е повече, а не по-малко, свободен пазар. Вижте "картинките". Както се казва в онзи израз, те струват повече от хиляда думи.
Текстът на проф. Стив Ханке е публикуван в ноемврийския брой на сп. Globe Asia и е предоставен на Клуб Z. Подзаглавието е на редакцията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни