Защо трябваше в Букурещ да се случи ужасната катастрофа, отнела живота на десетки хора, за да си тръгне най-сетне един тотално безотговорен министър-председател? Защо се наложи десетки хиляди да излязат на улицата и да поднесат огледалото пред лицето на един дълбоко дискредитиран министър-председател? Отговорът на тези въпроси е много по-прост, отколкото мнозина си мислят: защото инстинктът за самосъхранение на тази корумпирана система е далеч по-силен от всякакво чувство за политическа или морална отговорност.
От днес обаче всичко се променя. В Румъния върви кадифената революция на едно младо поколение срещу закостенялата върхушка. Върхушка от бивши комунисти и служители на зловещата Секуритате, която след свалянето на Чаушеску преди четвърт век си издигна истинска политическа крепост. Гъстата мрежа от корупция, шуробаджанащина и политически зависимости държеше страната в здрава хватка. До днес!
Всичко вече ще е друго?
Емоционалната реакция на трагедията в един букурещки нощен клуб миналия петък внезапно се трансформира в политическа енергия. Понта и неговият кабинет, които вкупом си подават оставката, само ще отприщят лавината, която ще повлече в пропастта цялата мръсна политическа пяна, за да се обнови обществото и да се укрепи тежко поруганата правова държава.
Понта отдавна трябваше да се оттегли. Не само защото беше доказано, че докторската му работа е плагиат, а той самият беше подведен под отговорност заради корупция. Не. Веднага след встъпването си в длъжност през 2012 година той посегна на правовата държава, за да свали от власт тогавашния президент и свой най-заклет противник Траян Бъсеску и да поеме контрола над правосъдието. За щастие на румънците, този първи опит се провали, но Понта остана на поста си.
Лавината е отприщена
Сега настъпи часът на младото и добре образовано поколение, което излезе на улицата, за да поеме отговорност. А либерално-консервативният президент Клаус Йоханис трябва не само да чуе тези нови гласове, но и да се вслуша в тях. За мнозина неговата „политика на малките стъпки” е прекалено колеблива и пасивна. И все пак, многократните апели на Йоханис за оставката на Понта не останаха глас в пустиня. Те усилиха политическия натиск върху премиера и неговото правителство – натиск, който румънският президент има право и дори е длъжен да упражнява според конституцията на страната. Но управлявалите досега социалдемократи и техните коалиционни партньори сякаш не успяват докрай да осъзнаят този факт, защото оповестиха, че след оставката възнамеряват да сформират нов кабинет. А това е фатален сигнал!
Време е да се тури край на подобни политически рокади. Страната спешно се нуждае от реформи, за да се измъкне от блатото, в което вече от десетилетия я държат всевъзможни политически опортюнисти и партийно-политически прелетни птици. На президентските избори преди година хората в Румъния ясно показаха, че желаят този отдавна назрял обществен импулс. Сега импулсът е факт. Тъжно е само, че едва трагедията в Букурещ успя да отприщи лавината.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни