През 2014 г. размерът на сивата икономика в България възлиза на 17,1% от брутния вътрешен продукт на страната, а най-голям принос за нея има производството на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, показва проучване на MasterCard и консултантската компания Ernst & Young (EY).
Според експертите от EY въвеждането на праг за плащанията в брой от 20 лв. ще доведе до спад в пасивната сива икономика с 3,7% от БВП, което ще допринесе до 650 млн. лв. повече приходи за хазната (б.р., в момента прагът е 15 000 лв., а Министерството на финансите предлага от следващата година той да падне на 5000 лева).
Методологията на изследване се базира на отчитане на недекларираните плащания, като има два компонента - активен и пасивен. При активната част и двете страни са облагодетелствани от укриването на доходите - например някой ви прави ремонт на жилището и му плащате по-малко, ако не ви даде фактура.
Пасивният компонент е, когато плащате за стока или услуга, например в ресторант, и не получавате касова бележка за това.
Пресметнат по този начин, пасивният компонент е 10,4% от БВП, а активният - 6,7%. Пресметната в скрити данъци, пасивната сива икономика се равнява на почти 1,8 млрд. лв. нереализиран за хазната корпоративен данък и ДДС.
Секторът с най-голям дял на пасивната сива икономика в България (около 43%) е производството на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, показва изследването.
"Плащането в брой е причината за пасивната сива икономика, която може да се ограничи чрез увеличаване на използването на електронните плащания", казва Артур Туремка, генерален мениджър на MasterCard за Балканите.
“За намаляване на пасивната сива икономика в България може да се обмисли широк спектър от потенциални регулаторни мерки. В случая на България една от най-ефективните мерки би могла да бъде услугата “cash back” (б.р., връщане на пари в брой) при картови разплащания на потребителите, която може да намали сивата икономика с 2,8% от БВП и да увеличи нетните приходи в държавната хазна с 220 млн. лв.,“ обяснява Марек Розкрут, партньор и главен икономист в EY Полша.
Друго решение би могло да бъде установяването на праг, над който няма да бъдат допустими плащания в брой търговец-потребител. Сивата икономика в България намалява, но все още нивото ѝ е твърде високо. За сравнение, през 2002 г., когато започва изследването на този показател, стойността му е била над 20%.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни