Чуждестранните инвеститори продължават да изтеглят парите си от Турция, след като разпродадахо реколдно количество акции и облигации от началото на годината, съобщава Блумбърг.

Задгранични инвеститори са изтеглили активи за $7,6 млрд. от началото на 2015 г., като само за последния месец сумата е $1,4 млрд. Процесът започна с връщането на партията на президента Реджеп Ердоган на власт и се засили заради войната в съседна Сирия и санкциите на Русия, които заплашват икономиката на страната.

ЦАР СРЕЩУ СУЛТАН

Нови разпродажби вероятно ще последват, което ще засили срива на турската лира, намираща се на ход към най-големия си спад от 2008 г. насам. В допълнение към това, че Турция има и най-големият дефицит по търговската сметка от страните от Г-20, има притеснения, че размазващата победа на новото правителство в последните избори ще му позволи да накара централната банка да намали лихвите.

Нисигурността се вижда и от ръста на лихвите по турските облигации. Доходността по 10-годишните държавни облигации се е повишила с 46 базисни точки (б.р., 0,46 процента) до 10,31% годишно през последния месец, което е най-високият показател за страна с развиваща се икономика.