Предизвикателството, което Саудитска Арабия отправи към американския шистов петрол, е една от главните причини за падането на цените на „черното злато“. Тя обаче може да срине петродоларите - една от основите на световната икономика, пише италианският в. "Ла Стампа".
Този въпрос престана да бъде табу в страните от Персийския залив, страдащи от намаляването на държавните разходи и затворени в клетката на фиксирания курс на местните валути към долара. Те искат да последват примера на Казахстан, който преди година остави своята валута тенге да плава свободно и по съвет на Русия подписа първите изобщо договори са продажба на петрол в друга валута вместо американската.
Ниските цени ускоряват процеса, отбелязва изданието. Според данни на френската банка "БНП Париба" падането на цените ще доведе до намаляване на брутния вътрешен продукт на Оман с 10 на сто, а на ОАЕ и Катар - с по около 5 на сто. Русия ще пострада само с 2 пункта.
Страните от Залива са принудени да вдигат данъците и цените на горивата - от 14 на 21 цента в Саудитска Арабия и с 80 на сто до 1 януари 2017 г. в Бахрейн. Тези мерки са крайно непопулярни.
"Най-пострадалите са Бахрейн, Оман и Саудитска Арабия, тъй като техните бюджети са най-зависими от петрола, -заяви Омар ал Убейди - аналитик от Бахрейнския стратегически център. - В близките години цените постепенно ще се покачат. Болезнените реформи обаче ще продължат, тъй като бяха необходими дори при високите цени на петрола".
Същевременно малките страни от Залива тайно оказват натиск върху Саудитска Арабия да намали добива и да позволи вдигане на цените.
Обезценяването на "черното злато" е крайно неизгодно за американските производители на шистов петрол. Налице е разрушаване на симбиозата между Вашингтон и Рияд, създаден през 70-те г. на ХХ век от Ричард Никсън и саудитския крал Фейсал, отбелязва "Ла Стампа". Тя предвиждаше цените на петрола да бъдат определяни задължително в долари. Оттогава страните от Залива здраво вързаха валутите си към американската и бяха под защитата на Пети американски флот. Днес петродоларите и фиксираният обменен курс са под заплаха.
"Засега не е ясно как ще се развива ситуацията, - казва Омар ал Убейди. - Освен това, страните от ОПЕК създават своя единна валута. Всички промени трябва да бъдат координирани. В близко време много ще зависи от силата на американската икономика и политиката на Федералния резерв на САЩ".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни