АЛЕКСАНДЪР АНДРЕЕВ

"Българският политик Пеевски: айсберг на корупцията" - под това заглавие онлайн-изданието на списание "Шпигел" помести портрет на Делян Пеевски. Статията на журналиста Франк Щир завършва със следното обобщение:

"Как едва 35-годишният Пеевски успя да се превърне в една от най-важните фигури в българската политика? Чрез корупция и престъпни мрежи, твърдят неговите критици. А той самият безпощадно неутрализира и бивши свои съюзници. Сега Европейската комисия възнамерява да натовари международни наблюдатели с проверка на този случай".

Медии, близки до Делян Пеевски, веднага обвиниха автора Франк Щир, че статията му е поръчкова. Ето какво  каза той в специално интервю за Дойче веле:

Г-н Щир, Вашата статия за Делян Пеевски в "Шпигел" предизвика в България голям интерес. Очаквахте ли такава реакция?

Всъщност да. Защото и друг път се е случвало. Например когато Дойче Веле цитира мои статии за България.

Медии, които са близки до Делян Пеевски, веднага Ви обвиниха, че сте написали статията си под влиянието на Иво Прокопиев и „Икономедиа”. Вярно ли е това?

Не е вярно. Тук се задействаха едни механизми, които са обичайни за някои български медии, особено за медиите, близки до Пеевски. Който критикува, веднага бива дискредитиран.

"ШПИГЕЛ: ПЕЕВСКИ - АЙСБЕРГЪТ НА КОРУПЦИЯТА"

Вярно е обаче, че смятам медиите на Прокопиев („Капитал”, „Дневник”), а и „Медиапул” за по-сериозни от медиите, близки до Пеевски, като „Блиц”, „Пик”, „Всеки ден” или „Телеграф” - изобщо, цялата група. В този смисъл наистина съм повлиян от медиите на Прокопиев, но просто защото ги смятам за по-сериозни.

С други думи, статията Ви не е поръчкова, така ли?

Не! Категорично не! Но прочетох и един коментар от анализатор, който е критично настроен към медиите на Пеевски. Според този автор, моята статия е знак, че германското правителство използва авторитета на „Шпигел”, за да предупреди България да внимава какви хора има във властта. Такава интерпретация е точно толкова погрешна, колкото и интерпретацията, че Прокопиев ме използва като инструмент за написването на тази статия. На германското правителство и през ум не му минава да използва „Шпигел”, за да окаже въздействие върху някоя държава. Моята статия е просто продукт на един журналист на свободна практика, който публикува в „Шпигел” своята гледна точка за случващото се в България.

В статията си твърдите, че Еврокомисията ще обърне внимание на случая „Пеевски”. Какво точно имате предвид?

Формулировката в окончателния вариант на статията не е съвсем ясна. Аз бях написал само, че според доклада на ЕК за България, Брюксел възнамерява да подпомогне работата на българската прокуратура с чуждестранни наблюдатели. И че в България е разпространено мнението, че между главния прокурор Цацаров и Пеевски съществува известна близост. Но в резултат от редакторската намеса, в окончателния вид на статията двете теми някак се преплитат. За да го кажа ясно: аз не съм писал, че Еврокомисията възнамерява да наблюдава Пеевски. Писах само, че Брюксел смята да изпрати независими експерти, които да наблюдават работата на прокуратурата.

Интервюто препечатваме от Дойче веле.