
Пълнолетните български граждани до 32 години да се водят на военен отчет, се предлага в поправки на Закона за резерва, подготвени от Министерството на отбраната. С отпадането на наборната военна служба възможностите за попълване на въоръжените сили във военно време са силно ограничени, се обяснява на сайта на МО. А това водело до нужда да се определи по-широк кръг граждани, които трябва да се водят на отчет и могат да бъдат викани във военно време за подготовка за защита на България.
Целта е регистрите да съдържат полезна информация – годни ли са за служба младите българи, къде се намират, какви умения притежават. В момента на военен отчет и мобилизация при нужда подлежат отслужилите, работещите в силовите структури, бившите военни, част от лекарите и ограничен брой цивилни с определени професии. Към момента не се уточнява как ще става вписването в регистрите, дали ще има някакво задължително военно обучение, след като такова вече няма нито в училищата, нито след това.
Да бъде създаден единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип, се предлага още с промените в закона.
С промените се определя и пределната възраст за водене на военен отчет за различните категории резервисти и запасни. Целта е качествено окомплектоване на военновременните формирования на въоръжените сили и ефективно изпълнение на функционалните задължения от различните категории. По този начин се осигурява и възможността за служба в запаса и на лица, освободени от военна служба по пределна възраст, се казва в мотивите към законопроекта, който преди да стане факт трябва да се одобри от правителството и парламента.
Описани са и видовете възнаграждения, дължими на резервистите от доброволния резерв и начините на тяхното изплащане при участие в специалната военна подготовка, служба по време на обучение в курсове за придобиване и повишаване на квалификацията .
От МО са подготвили и промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Те предвиждат като професионални войници да бъдат наемани хора на възраст максимум 28, вместо 32 години.
Пределната възраст, до която ще се служи, пък се намалява с четири години до 46 години. Така се създава възможност за ранното им пенсиониране, тъй като придобиват необходимите 18 години, действително изслужени на военна служба.
Пределната възраст за сержантите, офицерските кандидати, младшите офицери, офицерите със звание "майор" и "подполковник" се увеличава на 55 години.
С поправките се регламентира и полагането на извънреден труд от военните. За първи път от много десетилетия се дава възможност на съкратените или уволнилите се по организационно-щатни промени военнослужещи да постъпят повторно на военна служба във въоръжените сили, се казва още в мотивите на Министерството на отбраната.
Поправки ще има и в Закона за военната полиция.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни