
По-големи глоби и наказания, сваляне на праговете за алкохолно съдържание в кръвта зад волана, и солидна глоба за каране в насрещното - два законопроекта с тези и други промени приеха депутатите на първо четене днес.
Най-големият законопроект бе на ГЕРБ, и той мина на практика без дебат, с 89 гласа "за" и 11 въздържали се.
Промените на ГЕРБ предвиждат увеличаване на много глоби, сваляне на прага алкохол в кръвта при кръвни проби до 0,2 промила (при сегашни 0,5), както и увеличени наказания за каращите без книжка и пияни, за тези, които им предоставят МПС. Забранява се спирането в аварийната на магистралата, задължава се карането с къси светлини в тунел, и много други проблеми по различни детайли в Закона за движение по пътищата.
Основна критика обаче изтърпяха двата реформаторски проектозакона. Единият - на Тренчев и Ананиев - мина с 93 "за" и трима въздържали се, но този на Славов бе отхвърлен с 39 "за", 1 "против" и 60 въздържали се.
"Глобата от 3000 лв е прекомерна," откри дебата Байрактаров, визирайки предложението на Ананиев, Тренчев и други от РБ.
Тяхната идея е да се лишава от книжка за 6 месеца и да се налага 3000 лв глоба на водач, който се движи в насрещното на автомагистрала. Според Байрактаров, сумата е несъбираема и затова няма смисъл от нея.
Ананиев изтъкна, че глобата в момента е едва 150 лева при второ нарушение, а опасността е особено голяма, защото магистралата е скоростен път.
"3000 лв според мен не е голяма глоба. Ние с колегата Тренчев мислехме да е 10 000 лева", заяви той.
Според Байрактаров глобата би била съразмерна, ако имаше степенуване на деянието.
Тренчев пък каза:
"Ние с тази мярка търсим превенция, човек като съсзнава каква голяма глоба го грози, да не се осмели да направи това деяние. Това е целта на по-голямата глоба."
Петър Славов от гражданската квота на РБ заяви, че трябва да се подкрепят и трите законопроекта на първо четене. Неговото предложение включва дефиниране на това какво е "гонка" и налагане на тежки наказания за тях.
И неговата идея бе критикувана - от Георги Свиленски от БСП. Той подчерта, че дефиницията на Славов за гонка не включва реално нарушение, тоест не е нужно човек да кара с висока скорост - може да спазва законите идеално, но ако си е поставил за цел
"Преди няколко дни пак имаше проблеми с гонки, и смъртни случаи, и явно не е приклрючило явленето, като дойде топло време и пак се завърта", подчерта Славов.
Свиленски бе критичен и към друга идея - да се отнема свидетелството за правоуправление при нанесена средна или тежка телесна повреда веднага. Според депутатът от БСП, това означава на място да се определят вината и степента на телесната повреда, което според него не е възможно. Той добави, че БСП няма да подкрепи предложенията.
Проблем с тази точка видя и топ-юристът на ГЕРБ Димитър Лазаров,
"Отнемането на книжката като предварителен реакция трябва да става по преценка на съдия," заяви той.
Нели Петрова от ГЕРБ обаче се изказа положително и за двата закона на РБ и заяви, че трябва да бъдат подкрепени поне на първо четене.
Независимият Велизар Енчев бе на същото мнение - според него има повече плюсове от минуси, затова си струва да бъдат подкрепени.
В крайна сметка само предложението на Петър Славов не отива на второ четене.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни