Пекин може да действа решително и мащабно, когато се изпречи пред реалността. Спомняте ли си как Жу Ронгжи (б.р., прмиер на Китай от 1998 г. до 2003 г.), бившият икономически цар на Китай, уволни 30 млн. държавни служители, приватизира стотици държавни предприятия и закри много други компании?

Пекин отново се сблъска с реалността. Вследствие на това някои държавни фирми и зомбита, които висят на гърба на китайската икономика, биват прочиствани. Ройтерс съобщава, че през следващите 2-3 години Китай смята да съкрати 5-6 млн. държавни работници.

За да избегне срещата си със зомбита в бъдеще, Китай трябва да възприеме една друга реалност: икономическите принципи. Тези принципи, които се базират на планини от емпирични доказателства, показват, че когато са сравнени с подобни частни предприятия, действията на държавните фирми са много по-непредвидими, а представянето им е много по-слабо. Продажбите на служител в една държавна компания са по-ниски. Печалбите на служител също. Отнесени към продажбите, оперативните разходи и заплатите са по-високи. Възвръщаемостта на капитала е по-ниска. Възвръщаемостта на активите също е по-ниска. И с малкото изключения на някои държавни петролни компании, които обикновено имат значителен монопол, повечето традиционни държавни предприятия трупат загуби.

Китай може би прави крачка в правилната посока. Но докато не изхвърли на боклука своя модел на държавен капитализъм, държавата ще продължи да затъва в блато на зомбита и ендемична корупция.

----

* Текстът на проф. Стив Ханке е публикуван в неговия блог в Zerohedge.com.