Ожесточени стълкновения са започнали снощи в оспорвания между Армения и Азербайджан анклав Нагорни Карабах, предаде Нюз.Ру.
Новината съобщиха едновременно военни източници в Ереван и Баку.
Според арменската страна армията на Азербайджан започнала настъпление по протежение на цялата граница с Нагорни Карабах. Същата информация дойде и от военното министерство на непризнатата Нагорно-Карабахска република - регион, населен предимно с арменци, който обаче е част от територията на Азербайджан.
Твърди се, че силите на Баку започнали атаки с артилерия, бронирана техника и авиация. Офанзивата била предприета по южното, югоизточното и североизточното направление. Според военното ведомство на републиката врагът нанесъл удари не само по военни, но и по граждански арменски цели.
Същевременно армията на Ереван съобщи, че свалила вертолет от военновъздушните сили на Баку. повече подробности за инцидента не се съобщават.
Военни източници от Азербайджан от своя страна твърдят за масови нарушения от страна на Армения на прекратяването на огъня. Извършени били над 100 минометни обстрела.
29 години конфликт
Конфликтът между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах избухна през 1987 г., още по времето на СССР. Тогава населението на автономната република, което е предимно арменско, обяви излизане от състава на Азербайджанската ССР. Последваха изстъпления на азери, стигна се до десетки жертви.
След разпадането на СССР последваха военни действия в региона в периода 1992-1994 г. След тях Азербайджан изгуби контрола върху Нагорни Карабах и седем прилежащи района.
В резултат Нагорни Карабах обяви независимост. От 1992 г. насам се водят преговори за разрешаването на конфликта. Азербайджан настоява да запази териториалната си цялост. Армения е на страната на непризнатата република.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни