Варуфакис: Уговорката с Ципрас беше да заплашваме с Grexit, това и правех

 

„Не съществуваше никакъв шанс да напуснем еврозоната. Заплахите (на европейците) бяха фалшиви. Подобно развитие щеше да им струва 1 трилион евро”, твърди бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис в ново интервю в очевиден опит да насочи към себе си публичния интерес.

В привидно непринуден разговор с група млади журналисти колоритният икономист посочва, че не е могъл да каже това открито пред гърците, тъй като „подобно изявление щеше да предизвика масово оттегляне на банковите депозити, а Марио Драги чакаше само това, за да затвори банките, както и направи”.

В разговорите с кредиторите на Гърция обаче Варуфакис не само говорел за вероятността от излизане на страната от еврозоната, но директно ги заплашвал с това. „Уговорката с Ципрас беше при закрити врати да заплашваме с Grexit, това и правех”.

Бившият министър разказва, че по подобен начин е заплашвал и председателя на Европейската централна банка с цел да срине нейната стратегия. По думите му, Марио Драги изпадал в ужас всеки път, когато чувал Варуфакис да говори за вероятността Атина да ореже стойността на откупените от ЕЦБ гръцки държавни облигации. „След една от първите ни срещи във Франкфурт Драги ме извика настрани и ме помоли горещо да престана да споменавам облигациите. Казах му, че ще престана, ако и той не затвори гръцките банки”.

Цялата стратегия обаче пропаднала, тъй като в правителството на радикалната левица и националистическата десница настъпил раздор. „Месец по-късно (вицепремиерът) Янис Драгасакис отиде във Франкфурт и им каза „не слушай Варуфакис, аз ще му приложа вето. Така (стратегията) пропадна”.

Без да посочи конкретните последствия от това, Варуфакис признава, че при евентуален Grexit ситуацията в Гърция е нямало да бъде „приятна гледка”. Допълва обаче, че лично той не се е страхувал от изпълнението на този сценарий.

Според бившия финансов министър изтеклият през Wikileaks разговор между директора на европейския отдел на МВФ Пол Томсен и отговорничката на Фонда за гръцката програма Делия Велкулеску разговор е провалил плановете (на кредиторите) за повторение на „горещото” миналогодишно гръцко лято.

Варуфакис смята, че очакваното сключване на споразумение между Атина и кредиторите относно изпълнението на условията на спасителната програма е предизвикано от това, че „с продължението на несигурността около това, през юли Гърция щеше да се озове пред кредитно събитие. Подобен развой щеше да опозори и Меркел, и Томсен. Затова и няма да има (кредитно събитие).

Паралелно с това определя представителите на МВФ в кредиторския квартет (бившата тройка) като „единствените сериозни хора” и допълва, че гръцката спасителна програма е обречена на неуспех ако не настъпи орязване на външния дълг. „Всички цифри, които се обсъждат сега са глупости”.

Очаквано, Варуфакис няма добро мнение за германския финансов министър Волфганг Шойбле, когото описва с изключително обидни изрази като „некадърно човече, което се опитва да балансира между противоречиви интереси с цел да постигне своята лична победа срещу Меркел”.

„Като икономист (Шойбле) е смешен. Но по-смешно от всичко е, че това изобщо не го интересува. Използва икономическата сила, с която разполага, за да постигне собствените си политически цели”, допълва Варуфакис.

Той повтаря теорията си, че кризата в Гърция и цяла Европа е причинена от разразилата се през 2008 г. световна икономическа криза и обвинява европейските и световните лидери, че нямат дългосрочна стратегия за справянето с нея. „В световен мащаб няма политическа фигура, като Рузвелт например, която да има в ръцете си достатъчно власт, за да приложи един цялостен план за възстановяването на световната икономика”, казва Варуфакис.

„Политиците мислят само за периода до следващите избори, а Меркел е добре известна с това, че гледа напред с хоризонт от три месеца”.

В края на интервюто бившият министър и настоящ лидер на европейското движение DiEM25 прави представя мрачната си прогноза за бъдещето на Гърция.

„Страната не е устойчива. Очакват ни много негативни събития. Новите бюджетни мерки в размер на 6 милиарда евро, в съчетание с пропадането на банковата система, със сигурност ще предизвикат нова вълна на недоволство”, казва той, за да завърши с енигматичната фраза: „Въпросът е кой ще организира това недоволство”.

По стара своя традиция, часове след представянето на интервюто, Варуфакис обвини гръцките медии в „скандално представяне на плана ми за ответни мерки чрез орязване на стойността на някои облигации в случай, че ЕС бе решил да затвори гръцките банки, като заплаха за Grexit”.

https://twitter.com/yanisvaroufakis/status/730802594277433344?ref_src=twsrc%5Etfw

Видеоматериалът от интервюто обаче опровергава неговото „опровержение”.

https://www.youtube.com/watch?v=dAlc-olVb6s