Един от основните приоритети на българското правителство е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Затова страната ни залага на реализацията на интерконекторите със съседните страни и особено на този с Гърция. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с министъра на външните работи на Гърция Никос Кодзиас, който е у нас за участие в срещата на министрите на външните работи на страните участнички в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, предаде "Фокус".
"Това е стратегически важен проект не само за България и за Гърция, но и за целия регион на Югоизточна Европа", подчерта Борисов.
Според него израз на сериозния ангажимент на българското правителство към реализацията на проекта е увеличената държавна гаранция за него от 80 млн. евро в бюджета за 2015 г. на 110 млн. евро в настоящия бюджет.
Плановете са бъдещата междусистемна връзка да бъде въведена в търговска експлоатация в средата на 2018 г. Премиерът информира госта си, че се очаква през юни да стартира втората фаза на пазарния тест на проекта за подаване на обвързващи оферти. Първата е приключила през април, като девет компании са подали оферти за резервиране на над 4,3 млрд куб. м природен газ годишно.
Борисов и Кодзиас са обсъдили и предприеманите мерки за овладяване на миграционния поток към Европа и общите проблеми, които двете държави имат като външни граници на Европейския съюз. Двамата оцениха като успешно сътрудничеството между службите за сигурност на България и Гърция, както и ефекта от прилагането на подписаното през май т. г. споразумение за полицейско и митническо сътрудничество между България, Гърция и Турция.
Според българския премиер благодарение на общите усилия бежанският натиск по общата ни граница е намалял значително.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни