Премиерът Бойко Борисов и председателят на Европейския съвет Доналд Туск обсъдиха тази сутрин големите енергийни проекти, които могат да бъдат реализирани на територията на България, съощи правителствената пресслужба в София.
Срещата в Брюксел се проведе по искане на Туск като продължение на телефонния разговор между двамата от миналата седмица.
На срещата днес Борисов поиска ясната и категорична позиция на Европейската комисия и нейните служби за газоразпределителния център. Той постави и въпроса за съгласуване на последващите действия на България след решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и "Атомстройекспорт" във връзка с АЕЦ "Белене".
"Концепцията ни за газовия хъб е много добра и би била от полза за всички страни в региона. Ние обаче искаме да получим уверението на Еврокомисията, че от правна гледна точка тя отговоря изцяло на европейското законодателство", заяви Борисов.
Той препоръча ускоряване на диалога в съвместната работна група между българската страна и ЕК по темата. Българският премиер изтъкна също неопределеността около проекта "Южен поток" и очакваната от Брюксел позиция за АЕЦ „Белене”.
„България стриктно изпълнява задълженията си като членка на ЕС, но също така очаква поставените от нея въпроси да получават своевременни отговори. И трите проекта са от съществено значение за реализиране на енергийната стратегия на Общността, основна част от която са диверсификацията на източниците и трасетата на доставки. Нито един от тези три проекта не е само български, те засягат позиции и решения на ниво ЕС”, каза Борисов.
Туск пое ангажимент в кратки срокове да информира българското правителство по какъв начин европейските институции ще реагират по поставените от Борисов теми и гарантира, че страната ни ще получи становище по проектите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни