Политическата и аналитичната общност в България трябва сериозно и дългосрочно да определят и провеждат една външнополитическа стратегия, съответна на бързо променящата се среда, в която трябва да живее българското общество и българската държава.
Ние имахме огромния шанс - шанс, който тепърва ще оценяваме като значимост за националния ни интерес - да станем страна-членка на НАТО и ЕС. Ценностите и принципите на евроатлантическата общност са дългосрочната рамка, в която трябва да реализираме националното си бъдеще. Днес придържането към тези ценности и принципи остава основата на нашата международна политика, но изискванията към нейния прагматизъм и баланс стават все по-големи.
Заобиколени сме от възраждащи се квазиимперски проекти, които се основават все повече на авторитарни идеологически принципи и практики, и стремящи се да разширяват своето влияние все по-далеч от собствените си граници. ЕС е в криза на своята ценностна и институционална идентичност и ключови европейски страни проявяват устойчива склонност към примирение с недемократичните практики и недоброжелателство на надигащите се авторитарни сили в непосредственото европейско обкръжение.
България е под въздействието на сериозни и дългосрочни фактори на зависимост от страна на това европейско съседство - Турция и Русия.
В Турция живеят стотици хиляди хора с български произход и гражданство, а в България имаме немалки мюсюлмански малцинства, като етническите турци са най-многобройното сред тях. Натискът върху българската граница от бежанска вълна е непрекъснат и нарастващ. Едно допълнително разклащане на гражданския мир в Турция може да ни превърне в обект на масирана миграционна лавина.
Русия контролира ключови сектори на българското стопанство - преди всичко енергетиката - и опитите на българската държава и общество да намалят и балансират тази зависимост срещат твърд отпор - пряк политически и икономически натиск, финансиране на агресивна и истерична антиевропейска и антизападна кампания с руски пари и с усилията на българската пета колона на Москва, която има дълга и унищожителна история спрямо българския суверенитет и национален интерес.
Оста Москва - Анкара
Отношенията между Москва и Анкара следват противоречивата логика на тяхната квазиимперска динамика, която определя както неизбежните конфликтни зони на съприкосновение, така и общите интереси, към които двете страни се завръщат винаги, когато трябва да неутрализират въздействието на Запада или на друг фактор на влияние върху стратегическите им амбиции.
Кое е изгодно за нас - Анкара и Москва да си партнират или да са в конфликт?
Има една африканска поговорка, според която "Независимо дали два слона се бият или правят любoв, те безмилостно изкореняват тревата под краката си..." Не е трудно да се досетим, че ние сме в ролята на тази трева - особено, ако евроатланстическата общност продължава да изпитва турбуленциите, свързани с ценностна поляризация и проблемна сигурност. Ние сме длъжни да заемаме откровена позиция в услуга на нашите интереси в Брюксел и във Вашингтон, а не да се стремим да изглеждаме "най-добрички".
Какво се случва с НАТО и западния съюз при изборна победа на Доналд Тръмп?
Какво се случва с Европа, ако споразумението с Турция за бежанците не проработи достатъчно устойчиво?
Към кои групи на позиции и интереси в Европа принадлежим по различните проблеми, пред които е изправен ЕС?
Напоследък старателно избягваме общи позиции с Вишеград - защо?
Пак ли служим на идеологически табута?
От друга страна, ние не можем да си позволим друга позиция, освен тази на категорична защита на европейската интеграция и обединена Европа. Без Европа и атлантическите гаранции за сигурност ние ще се свлечем за броени дни до статута на руско-турска провинция.
Тези дилеми ще стават все по-остри и все по-трудно съвместими. Но все по-често ще ни се налага да съвместяваме решения, произтичащи от формални парадокси и позиции на взаимно отрицание. Политиката е изкуство, но то се основава на знание и опит. Не успяхме да стабилизираме своята държавност в двете десетилетия след 1989-а, когато светът бе спокоен и благоразположен към нас. Ще трябва да го направим днес - в много по-неблагоприятни условия. Но трябва да го направим. Алтернативата е неприемлива за повечето от нас.
----
* Коментарът на Огнян Минчев е публикуван във фейсбук профила му. Заглавието и подзаглавието са на Клуб Z.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни