Устройствения правилник на Държавната агенция за бежанците е променен с решение на Министерския съвет днес. Целта е "оптимизация на процедурата по разглеждане на молбата за международна закрила, както и с предвидената възможност за временно настаняване на кандидати за международна закрила в център на ДАБ от затворен тип", поясниха от правителството.
Иначе казано, центровете стават почти затвори.
Преди 2 дни в свои изявления вътрешният министър и вицепремиер Румяна Бъчварова каза, че се работи по въпросното преобразуване в закрит тип, "за да има по-голяма дисциплина и сигурност в тях".
Коментарът й дойде след поредния масов бой в бежанския център в Харманли, където редовно има ексцесии предимно между афганистанци и сирийци, които имат взаимна непоносимост. Освен това - заради напълно свободния режим настанените вътре често излизат из града, където злоупотребяват с алкохол, който досега им е бил забранен като мюсюлмани.
Министър Бъчварова обясни, че реорганизацията ще започне именно от центъра в Харманли.
"По-важното е, че ще променим организацията, за да не допускаме в бъдеще появата на такива конфликти”, посочи тогава министър Бъчварова. Тя обясни, че има и друг план - бежанците да бъдат настанявани по отделни националности, защото съществува разлика в поведението им.
Тя също така намекна за промени в "характера на мигрантския поток".
Само преди 10-ина дни и главният секретар на МВР Георги Костов предупреди, че се е променил както произходът, така и профилът на мигрантите:
"Наблюдаваме подчертано по-агресивен тип поведение или прояви на форми на агресия... Етническият състав на незаконно навлезлите мигранти е преобладаващо не от зоните на потенциален военен конфликт – все факти, които трябва да получат обществено достояние, така че гражданите да не правят опити сами да противодействат, а да подават сигнали в Гранична полиция".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни