“Федералното правителство планира политически жест към Анкара. Министерството на външните работи и канцлерството са се споразумели правителственият говорител Щефен Зайберт да излезе пред медиите и от името на правителството да се дистанцира от приетата на 2 юни т. г. от Бундестага (германския парламент – б. р.) резолюция”, съобщи сутринта онлайн изданието на “Шпигел”.
Така щяло да бъде удовлетворено искането на Ердоган – ако официален Берлин се дистанцира от резолюцията, в която избиването на арменците преди 100 г. в Османската империя беше наречено геноцид, той ще отмени забраната германски депутати да посещават военната база в Инджирлик, където е разположен немски ВВС контингент.
Съобщението на “Шпигел” вся смут в Германия. Възникна въпросът наистина ли желязната Меркел ще коленичи пред Ердоган?
Отговорът вече е ясен – категорично не!
Единственото вярно се оказа, че правителственият говорител ще излезе пред медиите със становище на кабинета по резолюцията.
“Погрешно се твърди, че федералното правителство възнамерявало да се дистанцира от арменската резолюция. Изобщо не може да става дума за подобно нещо”, заяви Зайберт.
Бундестагът имал право и възможност да изразява мнения по всяка тема, когато сметне това за добре.
Зайберт припомни също, че приемане на резолюции от Бундестага нямат силата на закон, сиреч не са правно обвързани. Що се отнася до понятието “геноцид”, от юридическа гледна точка то било легална дефиниция.
Все пак Ердоган може и да се зарадва от казаното от Зайберт - резолюцията, приета от Бундестага, в юридически смисъл не обвързва федералното правителство.
Преди пресконференцията на Щефен Зайберт кратко изявление даде и външният министър Франк-Валтер Щайнмайер:
“Германският Бундестаг има правото и свободата да взима отношение по политически въпроси.”
Още след съобщението на “Шпигел” генералният секретар на партията на Меркел – Християндемократически съюз, Петер Таубер написа във фейсбук:
“Няма никакво дистанциране от резолюцията относно геноцида над арменците по време на Османската империя. Резолюцията беше и е важна. Като генерален секретар, депутат и историк аз напълно заставам зад нея.”
Според Таубер Турция била важен партньор по много теми, но точно като партньор трябвало да понесе открита дискусия по важни въпроси.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни