Европейската комисия обяви днес най-голямата схема за хуманитарна помощ в историята на Европейския съюз. Тя е на стойност 348 милиона евро и трябва да подпомогне над 3-те милиона сирийски бежанци в Турция.
С парите европейските данъкоплатци ще зареждат дебитни карти, които турските власти са раздали на бежанците, за да покриват с тях разходите си за храна, жилище и образование на децата си.
Комисарят по хуманитарната помощ Христос Стилянидис увери журналисти в Брюксел, че Комисията може да контролира дали парите се изразходват по предназначение, но не посочи как конкретно ще става това.
На 18 март т.г. държавните и правителствените ръководители на ЕС и Турция подписаха обща декларация, в която ЕС се задържава да подпомогне издръжката на бежанците в Турция с 6 милиарда евро срещу неин ангажимент да спре нелегалната им миграция към Европа.
Турските власти твърдят, че те харчат 9 милиарда долара годишно, за издръжката на бежанците. Те настояха ЕС да поеме част от тази тежест.
Програмата за хуманитарна помощ ще се прилага на място от Световната програма по изхранването, агенция на ООН за борба за глада по света, заедно с турския Червен полумесец и министерствата на страната по извънредните ситуации и на семейството и социалната политика.
Парите идват от специален фонд на ЕС, наречен "Инструмент за бежанците в Турция" на обща стойност 3 милиарда евро за 2016 и 2017 година. Един милиард от тях осигурява европейският бюджет и 2 милиарда евро - държавите, членки.
ЕС досега е сключил договори за предоставяне на хуманитарна и нехуманитарна помощ за бежанците в Турция за общо 652 милиона евро, като 181 милиоона евро от тях са изплатени, съобщи Комисията.
Освен с финансова помощ в общата декларация от 18 март ЕС се ангажира и да ускори турските преговори за членство и да предоставя на страната безвизов режим, при условия че тя изпълни всички изисквания за това.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни