С европейските пари за българските граници правителството може да строи бежански лагери и да купува техника за наблюдение и транспорт, но не и да строи огради, каза днес Европейската комисия.
Говорителката ѝ Наташа Берто потвърди, че 108-те милиона евро, които Комисията реши да отпусне, ще бъдат от фондовете „Вътрешна сигурност“ и „Убежище, миграция и интеграция“.
Според съобщение на МВР от 16 септември парите трябва да послужат за обновяване на техническото оборудване за граничен контрол, разширяване на възможностите за интегрирано наблюдение и модернизиране на комуникационните и информационни системи, както и за подготовка на българските власти в областта на убежището и миграцията.
"Финансирането е разбито на по-малки суми, които покриват управлението на границите, оборудването, което е необходимо за управлението на границите, както и за строеж на приемни центрове", каза Берто. "Нищо от европейското финансиране не отива за строеж на огради".
"Приемни центрове" е терминът, с който в Брюксел наричат лагерите за бежанци и нелегални мигранти, с които вече са осеяни Гърция и Италия.
Исканото финансиране от фонд „Вътрешна сигурност“ е за специализирано оборудване и превозни средства за наблюдение и проверки по външните граници на ЕС в България и за модернизиране на комуникационните и информационни системи, се уточнява в съобщението на МВР.
Средствата от фонд „Убежище, миграция и интеграция“ са за центровете за временно настаняване и предоставяне на услуги, свързани с осигуряване на основните нужди на лица, търсещи международна закрила, както и подпомагане на доброволното им връщане, се казва също в него.
Българският министър-председател Бойко Борисов срещна широка подкрепа сред колегите си за отпускане на помощта на неформална среща на върха на ЕС в словашката столица Братислава на миналия петък. За солидарност с България пред риска от нова миграционна вълна от Турция призоваха неколкократно председателите на Европейския съвет Доналд Туск и на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Запитана от Клуб Z дали част от мигрантите стигнали до Западна Европа, биват вече връщани към България, Берто отговори:
"Доколкото аз знам - не. Не знам за въпроса, който повдигате и той не е повдиган на последния конферентен разговор за западнобалканския маршрут".
Конферентните разговори между представители на националните власти на балканските, централноевропейските страни и Комисията се провеждат всяка седмица от края на 2015 година, за да координират те усилията си в ограничаването и управлението на миграционните потоци.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни