Европейските лидери заявиха днес, че е рано да бъде обявено за мъртво споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада, макар да признаха, че да бъде подписано на насрочената за утре среща на върха между тях става все по-малко вероятно.
В същото време в Белгия, която блокира споразумението, продължаваха преговорите между федералното правителство и регионалното правителство на Валония, която наложи вето върху подписването на СЕТА.
„Аз не знам дали ще можем да подпишем споразумението с Канада утре“, каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург тази сутрин. „Всъщност, важното не е да подпишем утре. Важното е днес да бъде постигнато съгласие, че Кралство Белгия може да подпише споразумението в подходящия момент“.
За момента канадският министър-председател Джъстин Трюдо все още не е отменил насроченото си за утре посещение в Брюксел. Подписването на СЕТА е най-важната, но не единствената точка в програмат му.
"Всички търговски споразумения са важни... Ние, европейците, трябва да настояваме не само за свободна търговия, трябва да настояваме за честна търговия. Ние сме за свободна търговия, но не за свободна търговия постигната на всяка цена", добави Юнкер.
Външният министър на Белгия Дидие Рейндерс, който председателства преговорите между федералните и регионалните власти, каза пред медиите тази сутрин, че остават една-две точки на несъгласие с валонците, по които се търси решение.
"Дойдох да преговарям с добра воля. Винаги сме казвали, че никога не сме били против да имаме споразумение с Канада, но не искаме нито сега, нито по-късно частен арбитраж. Смятаме, че конфликтите между мултинационалните компании и държавата трябва да се решават от публична юрисдикция, коята защитава публичния интерес, социалната сигурност, околната среда и публичния сектор", каза снощи пред журналисти валонският министър-председател Пол Манет.
Главното възражение на неговия регион остава по характера на специален арбитражен трибунал, който СЕТА предвижда да решава споровете между държава и инвеститор. Европейската комисия твърди, че споразумението предлага различен подбор на съдиите и правила за работа в този съд, които го застраховат срещу недостатъците на досегашните – конфликти на интереси и липса на прозрачност. Валонците обаче искат детайлизация на правилата, която да изключи тяхното заобикаляне.
"Искам също да съм ясен върху факта, че досега сме получили три ултиматума и че няма да толерираме четвърти ултиматум, независимо откъде идва. Ако има четвърти ултиматум, ще прекъснем преговорите", добави Манет.
Публикувана вчера анкета по поръчка на телевизия РТЛ показа, че съпротивата му се радва на 73 процента одобрение сред 4-те милиона франкофони, които представляват близо 40 на сто от населението на Белгия. Сред холандскоговорящите фламандци, които са почти 60 на сто от населението валонският премиер получава 30 на сто одобрение и 46 на сто неодобрение.
"ЕС още не е готов да подпише споразумението с Канада", каза пред евродепутатите председателят на Европейския парламент Доналд Туск. "Но разговорите продължават в Белгия, включително тази сутрин...В края на краищата само белгийците могат да решат белгийската позиция. Впечатлен съм от решимостта и ангажимента, който те показаха в последните часове. Все още се надявам, че Белгия ще докаже, че е радетел на търсене на консенсус и ще може да завърши това споразумение скоро".
"Ако не можем да защитим свободната търговия със страна като Канада, най-европейската страна извън Европа и близък приятел и съюзник, това ще има очевидни последици за глобалната позиция на Европа", добави Туск. "Но още твърде рано да стигаме дотам. Срещата на върха утре е все още възможна".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни