Европейският парламент прие днес резолюция в подкрепа на план на държавите членки за обща европейска отбрана, която да позволи на ЕС да действа самостоятелно от НАТО, ако това се налага и да не зависи изцяло от подкрепата на САЩ.
Евродепутатите гласуваха с 369 на 255 гласа в подкрепа на резолюцията, а 70 на сто се въздържаха.
Планът предвижда ЕС да има многонационални сили за реагиране и общи средства за отбрана, да реорганизира сегашните си пет щаба, които сега водят 17-те му военни и цивилни операции по света, да увеличи и реформира финансирането на политиката си за сигурност и отбрана и да задълбочи сътрудничеството и координацията в този сектор на промишлеността.
Германия и Франция, които са в основата на плана, неколкократно предупредиха, че той не е за европейска армия или за общо командване, подобно на това в НАТО, нито има за цел да дублира и да конкурира западния алианс.
Държавните и правителствените ръководители ще го обсъдят на среща в Брюксел на 15 и 16 декември.
Планът се подготвя от години, но актуалността му нарасна с обещанията на новоизбрания президент Доналд Тръмп на САЩ да оттегли американските гаранции за тези европейски съюзници, които не плащат достатъчно в НАТО.
Политически той стана реален, след като британците решиха в референдум през юни т.г., страната им да напусне ЕС. Досега тя блокираше задълбочаването на интеграцията в отбранителната област.
Докладчикът по резолюцията Урмас Пает (Алианс на либералите и демократите, Естония), бивш министър на отбраната заяви: "Нашият съюз не е готов да се изправи пред огромните предизвикателства в отбраната. Европа продължава тежко да се осланя на способностите на НАТО и на солидарността на САЩ".
"Американците няма да се грижат за сигурността на Европа в дългосрочна перспектива. Резултатът от изборите в САЩ прави изграждането на европейска отбрана още по-спешно", каза евродепутатът Михаел Гаалер (Европейска народна партия, Германия).
Резолюцията, която е незаконодателна, препоръчва на държавите членки да отделят 2 на сто от брутния си вътрешен продукт за отбрана, да създадат многонационални сили и оперативен щаб на ЕС.
Европейският парламент има думата наравно с националните правителста при приемането на бюджета на ЕС, а следователно и на ресурсите, които той би отделил за отбранителни цели.
Против решението се обявиха крайната десница, крайната левица, които имат добри отношения с Русия и консерваторите, повечето от които са британци.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни