Изплащането на пенсиите, добавки и обезщетения през 2017 г. е под въпрос, след като бюджетната комисия в парламента прие само частично Закона за Държавното обществено осигуряване (ДОО).
На второ четене в комисията не бяха подкрепени изключително важни текстове, като чл. 1 от законопроекта, в който са приходите и разходите на цялата система. Не бяха приети бюджетите на фонд "Безработица", на фонд "Трудова злополука и професионална болест", обезщетенията за майчинство през втората година. Отхвърлен бе и последният параграф в доклада, с който бюджетът на ДОО трябва да влезе в сила от 1 януари 2017 г.
До уникалната ситуация се стигна, след като не бяха приети предложенията на Патриотичния фронт за увеличаване на минималната пенсия за стаж и възраст (вариантите бяха два - 200 лв. или 300 лв.), както и за преизчисляване на отпуснатите до 2012 г. пенсии. Това предизвика контрареакция на патриотите, които гласуваха "въздържал се" по важните текстове.
"Така оставяме вратичката отворена за второто четене в зала. Българската държава и парламентът най-сетне трябва да разберат, че една огромна група граждани - пенсионерите - живеят в условия на геноцид. Не може да се живее със 160 лв. пенсия. Дори Македония увеличи неотдавна минималната пенсия на 206 евро", обяви Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт.
С това Байрактаров намекна на ГЕРБ, че патриотите може да бламират окончателно бюджета на общественото осигуряване, ако не бъде прието едно от предложенията им за пенсиите.
"Днес ние родихме един бюджет-чудовище. Юридически не знам как този бюджет, ако се приеме в този вариант в пленарна зала, би могъл да работи. Ясно е кой бламира бюджета на ДОО - това е преди всичко Патриотичният фронт заедно с всичките му присъдружни организации "Атака" и "Обединените земеделци", както и двете системни партии - БСП-Лява България и ДПС", обяви Менда Стоянова (ГЕРБ), председател на бюджетната комисия.
Стоянова обяви, че за нея начинът, по който беше извършено гласуването, е връх на безотговорността. "Роди се едно юридическо недоносче. Това доказва тезата, която развихме аз и финансовият министър, че бюджетът не трябва да влиза в зала, защото не знаем какво ще се роди. Много се надявам националноотговорните партии да вземат правилното решение в зала", добави Стоянова.
"Да се надяваме, че в зала този див популизъм, който се вихреше тук, ще бъде озаптен. Случилото се днес е прецедент и ще помоля днес правната дирекция да се събере на консилиум и да каже какво би се случило, ако това от днес се повтори и в зала", каза още шефката на бюджетната комисия.
Тя призова Патриотичния фронт да увеличи пенсиите, когато спечели изборите, а може дори и по-скоро, след като има възможност да сформира правителство.
Въпреки че приходите и разходите на Държавното обществено осигуряване не бяха гласувани, депутатите одобриха предложението на ГЕРБ за увеличение на пенсиите за стаж и възраст от 1 юли 2017 г. с 2,4 на сто. Прието бе и повишението на минималната пенсия за стаж и възраст от 161,38 на 165,25 лв., отново от средата на годината.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни