Постепенното връщане на Европейския съюз към икономически растеж след 2012 г. е създало 7,9 милиона нови работни места, съобщи днес Европейската комисия.
Броят на заетите европейци е на исторически високо ниво от 232 милиона от общо 505 милиона население, показва доклад на Комисията. През 2014 г. те са били 227 млн. , а през 2014 г. - 225 млн.
Делът на населението, заплашено от бедност и социално изключване, е най-малък за последните пет години - 23,7 на сто или 119 млн. души в сравнение със 123 млн. и 122 млн. през съответно 2013 и 2014 г.
"Нашите икономики продължават да създават работни места и разполагаемият доход на домакинствата се увеличава", каза Мариане Тисен, еврокомисарка по заетостта и социалните въпроси. "Обаче много хора, които работят, продължават да са бедни, което показва, че въпросът не е само да се създават работни места, но да се създават качествени работни места".
Все още 8,6 на сто от европейците (21 млн.) са безработни. Това число се сравнява със 17 млн. без работа през 2008 г., 26 млн. - през 2013 г. и 25 млн. - през 2014 г.
Нивата на безработицата продължават силно да варират между отделните страни в ЕС - от 1,3 на сто в Дания, Швеция и Обединеното кралство до 16,7 на сто в Гърция.
Доходите на един от осем работници през 2012 г. са били под нивото на бедност в съответната страна на ЕС, но впоследствие 45 на сто от тази категория са успели да преминат в по-високоплатените групи.
Докато бежанец успее да се интегрира напълно в трудовия пазар на приемащата държава от ЕС, минават между 15 и 20 години, каза Тисен.
Основните причини за това са невладеенето на езици и липсата на квалификации, както и трудностите с признаването на квалификации от приемащите страни, посочи тя.
В същото време на Европа не достига квалифицирана работна ръка в определени области. Така например близо 40 на сто компаниите имат трудности да намерят ИТ персонал.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни