Владимир Койлазов ще бъде отличен от Американската киноакадемия с „Оскар” за постижения в областта на науката и инженерството. Престижната награда е за оригиналната идея, проектиране и реализация на технологията V-Ray от софтуерната компания "Хаос груп" (Chaos group).
Програмата за 3D визуализации е използвана при хитови продукции като „Игра на тронове”, „Дедпул”, „300: Възходът на една империя” и много други.
Койлазов обаче няма да е първият българин, който ще получи „Оскар” за кинотехнологии. Преди него Георги Боршуков има две лични награди и заслужава да си спомним как ги спечели.
На церемонията през 2001 г. Киноакадемията награди Боршуков, Ким Либрери и Дан Пипони с „Оскар” (сертификат) в категорията за технологични постижения. Тримата разработиха система за обработка на изображения (рендъринг), използвана при виртуалната кинематография на студиото „Манекс визуални ефекти” (т. нар. Bullet time).
Технологията направи фурор с революционния филм „Матрицата” (бел. ред. - на режисьорите братя Уашовски, които по-късно станаха сестри след смяна на пола), който преливаше от спецефекти, философски послания и песимистични намеци за бъдещето на света (доминиран от роботи).
Системата на Боршуков за първи път беше използвана във филма „В какво се превръщат мечтите” (за който българинът също печели "Оскар", макар и косвено, като част от наградения екип в категорията "Най-добри визуални ефекти"), а после в „Мисията невъзможна” 2 и др.
На церемонията през 2015 г. триото Боршуков-Либрери-Пипони отново получава поименно най-високата награда на филмовата академия в САЩ. Този път те триумфират за технологията Universal capture от компанията Esc entertainment. Системата позволява създаването на изключително реалистични човешки лица, като се използва компютърна анимация. За първи път е използвана в трилогията „Матрицата” (бел. ред. – технологичните „Оскари” най-често се връчват за минали постижения, които са допринесли за развитие на киноиндустрията през годините).
При връчването на наградата Боршуков пофлиртува с водещата на церемонията Марго Роби („Вълкът от Уолстрийт”), а на общата снимка след връчването на призовете бе застанал точно зад нея.
След "Матрицата" Георги Боршуков работи дълго време като шеф на R&D отдела на „Електроник артс” (EA), компанията гигант в производството на видеоигри. А неотдавна основа и собствена компания Intervisual corp, на която е главен изпълнителен директор. Дружеството е създало интернет сайт и софтуер, позволяващ на уеб потребителите да „измерят” виртуално дрехите, които поръчват по мрежата (виж тук).
„Сляпата Вайша“ е по едноименния разказ на Георги Господинов. Ушев има намерение да създаде анимация и по романа „Физика на тъгата“ на писателя.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни