
Иранските власти обявиха тридневен траур заради смъртта на бившия президент Али Акбар Хашеми Рафсанджани, преде АФП.
Рафсанджани почина вчера на 82-годишна възраст в болница от сърдечна криза. Той бе президент на Ислямската република от 1989 г. до 1997 г. След като сдаде властта, той остана една от най-влиятелните фигури в страната.
В туитър настоящият президент Хасан Рохани нарече Рафсанджани "велика личност на Ислямската революция" и "символ на търпението и на съпротивата".
Иранският духовен лидер аятолах Али Хаменей нарече бившия президент "боен другар" въпреки различията помежду им.
"С тъга научих за внезапната кончина на един стар другар в борбата. Нашето сътрудничество датираше от 59 години. Затова тази загуба е толкова тежка за мен", гласи изявление на Хаменей, разпространено до иранските медии.
"Различията не успяха никога да прекъснат изцяло нашето приятелство", допълва аятолахът.
Погребението на Рафсанджани ще бъде утре в Техеран.
Али Акбар Хашеми Рафсанджани е сред главните фигури на Ислямската революция през 1979 г. Като президент обаче той демонстрира умереност и изгради нови отношения с арабския свят и средноазиатските и задкавказките републики на бившия СССР.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни