В петък вечерта Централната избирателна комисия реши, че на предсрочните парламентарни избори ще се провежда машинно гласуване само в 500 секции, както бе в експерименталната фаза.
Изборният кодекс обаче предвижда след последния президентски вот машинно гласуване да има във всички над 12 400 секции.
Потърсихме един от говорителите на ЦИК, Ивайло Ивков:
"Ще видите протокола, имаше много дебати и много мнения - доколкото знам, вече е и обжалвано решението. Въпросът е доста сложен с оглед на това, което ни задължава Изборнияг кодекс да направим при правилен прочит. В крайна сметка със съвсем крехко мнозинство се постигна това решение, аз бях на по-различна позиция."
Попитахме Ивков какви са били основните мотиви на членовете на ЦИК да ке наруши законът:
"Всички сме хора практици, вече минахме през всички видове избори. С едно сме наясно абсолютно всички - че това обективно не можем да го организираме сами за този срок. Нито пък може служебното правителство да го направи", заяви той.
И заяви, че част от проблема идва от факта, че сега вотът е извънреден.
"Може би, ако имаше една година - ако 2017 не бяха извънредни избори, имаше време да се подготви това нещо."
А защо тогава работата не е започнала преди година? На това няма ясен отговор, но ЦИК твърдят, че Изборнияк кодекс е трябвало да бъде променен.
Ивков отбеляза, че той самият е гласувал "за" във всички секции да има машинно гласуване, тъй като законът повелява, "а ние сме правоприлагащ орган". И разкри, че някои членове на ЦИК са имали и трета позиция - да не се провежда машинно гласуване въобще, за да не се поставят едни граждани над други.
"Не сме безотговорни, в крайна сметка някои колеги си смениха вота, за да няма патова ситуация и да има решение. Не бяхме разделени по политически възгледи", допълни Ивков.
Членът на ЦИК напомни още веднъж, че машинното гласуване е и огромен разход.
"Това би оскъпило изборите с десетки милиони. За мен експериментът с машинното гласуване в нашите условия в този момент е абсолютно неуспешен. Оскъпяване на гласовете, никаква гаранция за по-голяма прозрачност на процеса, от друга страна не заменя и гласуването с хартиена бюлетина."
Според него Народното събрание е трябвало да отмени тази част от Кодекса, за да има широк дебат. А на въпроса защо ЦИК не е предложила това на депутатите, отговори така:
"Какво да направи ЦИК? Да настоява Народното събрание да отмени свой закон? Не мисля, че е разумно. "
И добави:
"Това се знае и от Правната комисия" .
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни