Европейският съюз няма да се опитва с Либия да копира сделката за спиране на нелегалната миграция с Турция от март 2016 г., но е готов да засили финансовата и техническата си помощ за североафриканската страна. Въпросът заема половината от дневния ред на утрешната неформална среща на върха в малтийската столица Ла Валета.
"Целта на дискусията е доста ясна, но не проста - да се намали притокът на нередовни икономически имигранти към Европа", каза висш европейски представител пожелал анонимност в навечерието на срещата. "Не можем да копираме подхода към източносредиземноморския маршрут (от Турция към Гърция - б.а.). Това, което копираме, е решимостта да намалим драматично броя на нелегално влизащите...В Либия имаме напълно различен актьор, сравнен със способностите на Турция".
Миналата година от Либия в Италия е минала основната част от нелегалния имигрантски поток към Европа, т.е. 181 126 души. Те са от Нигерия (21%), Еритрея (11%), по 7% от Гвинея, Гамбия, Кот д'Ивоар, по 6% от Сенегал и Мали, Судан (5%) и по 4% от Бангладеш и Сомалия. Огромното мнозинство от тях са икономически мигранти без право на международна закрила за разлика на идващите в Турция, която подслонява близо 3 милиона бежанци от конфликтите в Сирия и Ирак.
Либия от година има легитимно правителство, което се опитва да възстанови страната от години на хаос, въоръжен вътрешен конфликт и тероризъм, последвали свалянето на диктатора Моамар Кадафи през 2011 г. Либийският министър-председател Файез Мустафа ал-Сараж днес изрази воля да сътрудничи на ЕС в овладяването на нелегалната миграция по опасния маршрут през Средиземно море.
"Разбира се, ние сме ангажирани да засилим сътрудничеството си с ЕС, за да спрем явлението нелегална миграция и да защитим тези, които предприемат животозастрашаващото пътуване през морето", каза той в Брюксел след разговори с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.
Той подчерта, че в сътрудничеството си с ЕС против нелегалната миграция Либия е решена да пази суверенитета над територията си и това не подлежи на договаряне.
"Проблемът с нелегалната миграция е нещо драматично. Той има много направления - свързани със сигурността, социални, икономически и трябва да намерим подхода към всеки от тях. Сътрудничеството между ЕС и Либия е от изключително значение и ще ни доведе до това да решим проблема и да спасим живота на нелегалните мигранти и да ги върнем в страните им на произход", каза Ал-Сараж след среща с председателя на Европейския съвет Доналд Туск. "Няма да споменаваме сумите предназначени за помощ на Либия, защото те са много скромни, много малки. Трябва заедно да сме по-сериозни, за да стабилизираме ситуацията".
ЕС обучава либийската гранична и брегова охрана както и поддържа военноморска мисия за спиране на нелегалния трафик край бреговете на Либия. Страната може да се възползва от специален европейски доверителен фонд за развитие на Африка. Сега Европейската комисия предлага допълнителна финансова помощ от 200 милиона евро за няколко свързани с миграцията цели - обучението на либийските граничари, икономическа помощ за местните общности в страната, които приемат мигранти, подпомагане на доброволни връщания на мигрантите, борба с трафикантите на хора и информационната кампания сред нелегалните мигранти за това какво ги очаква след опасното пътуване през пустинята и Средиземно море към Европа.
Срещата в Малта няма да разглежда евентуалното създаване с европейски пари на приемни центрове за мигранти на либийска територия, каза източникът. Такива призиви имаше от Германия, Италия и Унгария. Той каза, че идеята "още не е узряла за обсъждане".
Предвид петролните ѝ залежи Либия не е сред бедните африкански страни. За разлика от Турция обаче тя все още възстановява нормалното функциониране на държавата и се бори с установилите се на нейна територия групи на Даеш и други терористични организации. ЕС обеща на Турция, която преговаря за членство в него, безвъзмездна финансова помощ от 6 милиарда евро, ускоряване на преговорите и отмяна на визовия режим за гражданите ѝ, когато страната покрие критериите за това.
Благодарение на споразумението с Турция нелегалният мигрантски поток към ЕС е спаднал от над 1 милиона души през 2015 г. на 182 534 души или с 885 386 души (79%), съобщи днес Съветът на ЕС.
Утре след обяд в Малта лидерите ще обсъждат проект на политическа декларация за бъдещето на ЕС след напускането на Великобритания. Очаква се те да я приемат на следващата си среща в Рим през март, която ще отбележи и 60-годишнината на съюза. Дискусията ще е в отсъствието на британската министър-председателка Тереза Мей.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни