Националният отбор по футбол ни поднесе хубав подарък на Благовещение - успех с 2:0 срещу Холандия в световна квалификация за Мондиал 2018 пред около 15 хиляди зрители на стадион "Васил Левски". От доста време не бяхме побеждавали световна футболна сила.

Играчът на чешкия "Погон" Спас Делев вкара два майсторски гола в 5-ата и 20-ата минута. До края "лалетата" така и не излязоха от шока и преклониха глави. При първото попадение Делев прояви настойчивост, пребори се за топката и оползотвори пас от дълбочина, като провокира 17-годишния защитник Матийс де Лигт да сгреши.

При втората ситуация нападателят овладя топката с гърди пред наказателното поле и се обърна с отличен удар в долния ляв ъгъл на вратата на гостите - 2:0.

Нататък холандците упражниха натиск, но преимуществото им беше предимно териториално. Най-чистото положение изтърва Бас Дост, който отблизо не уцели вратата.

А едва ли мнозина са очаквали резултатът след първото полувреме да е 2:0 за България.

Тимът на Петър Хубчев направи силно първо полувреме, в което отблъсна атаките на Холандия и се възползва от ситуациите си пред вратата на гостите.

След почивката картината на терена не се промени много - фаворитът атакуваше вяло, а българите с дух и колективни действия удържаха аванса си. Първият удар във вратата на Николай Михайлов бе в 55-ата минута. Стражът, заменил контузения титуляр Владислав Стоянов, имаше 3-4 стабилни намеси, с които съвсем отказа Ариен Робен и компания.

Накрая "трикольорите" останаха без сили, но компенсираха със себераздаване. Играта ни не бе блестяща, но трябва да се има предвид от колко ниско равнище тръгва българският отбор и колко зле изглеждаше в мачовете с Люксембург, Франция и Швеция. На този етап важни са победите.

Освен това Петър Хубчев не можеше да разчита освен на Стоянов, също на основни играчи в средата на терена като Светослав Дяков и Георги Миланов. Техните заместници се справиха отлично - според възможностите си.

Така националите изпревариха холандците в група "А", като събраха 9 точки, а "оранжевите" имат 7. Лидер е Франция с 13 т., следвана от Швеция с 10.

България - Холандия 2:0

1:0 Делев (5), 2:0 Делев (20)

България: Николай Михайлов, Страхил Попов, Васил Божиков, Борислав Чорбаджийски, Петър Занев (86 - Антон Недялков), Симеон Славчев, Георги Костадинов, Станислав Манолев, Александър Тонев, Ивелин Попов (69 - Божидар Краев), Спас Делев (88 - Николай Бодуров)

Треньор: Петър Хубчев

Холандия: Йерун Зут, Рик Карсдорп, Матийс Де Лигт (46 - Уесли Худ), Мартинс Инди, Дейли Блинд, Кевин Строотман, Куинси Промес (69 - Люк де Йонг), Жоржиньо Вайналдум (46 - Уесли Снайдер), Дейви Клаасен, Бас Дост, Ариен Робен

Треньор: Дани Блинд

Съдия: Уилям Калъм (Шотландия)