Председателят на Софийския градски съд (СГС) Калоян Топалов е изпратил днес до главния прокурор Сотир Цацаров Доклад за дейността на отдел "Класифицирана информация" за 2015 и 2016 г. на Софийски градски съд, съобщават от съда.
“Считам, че при изготвянето на доклада са констатирани достатъчно на брой нарушения, които да бъдат проверени за наличие на извършени противоправни деяния, изпълващи състав на престъпление по Наказателния кодекс на Република България”, пише в придружителното писмо до главния прокурор.
Също така от съобщението на СГС става ясно, че копие от доклада е изпратено и до председателя на ВКС Лозан Панов, до Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по закона за електронните съобщения към Народното събрание, както и до Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Справката за дейността на отдел „Защита на класифицираната информация” касае разглежданите постъпили искания и за 2012 г., 2013 г. и 2014 г., т.е. и по времето на Владимира Янева (тя вече поучи присъда на две инстанции за случая "Червеи", б.р.) и нейния екип.
До 10 юни 2014 г. в специалния регистър, който не е публичен по ЗСРС, изобщо не се е вписвало името на съдията, който се е произнасял, установяват проверяващите. След това се завърта истинска въртележка кой да е оправомощен - още от заповед на Веселин Пенгезов (като представител на САС), та през Владимира Янева и заместниците й Петя Крънчева, Богдана Желявска (последната се "прочу" с интересния начин, по който "джуркаше" случайното разпределение на делата, б.л.), Николай Димов и Иво Дачев.
Установяват се множество случаи, при които заявител на СРС (полицията, ДАНС, ТДБОП, Вътрешна сигурност или др.) са искали използване на специално разузнавателно средство "по отношение на ХХХХХХХ (тук не се чете) в нарушение на Виенската конвенция за дипломатическите отношения и Виенската конвенция за консулските отношения". Т.е. срещу дипломати, което е абсолютно незаконно да се подслушват. Изредени са над 50 такива дела само от 2015 г.
Ето и как изглеждат впечатляващите числа на подадени заявления, получени разрешения и постановени откази от 2009 до 2016 г. Набиват се на око годините на Цветан Цветанов като вътрешен министър:
- През 2009 година постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства са 3677 броя. Дадените разрешения за използване на специални разузнавателни средства са 3662. Постановените откази са едва 15.
От толкова хияди подслушвания, проследявания и пр. получените веществени доказателствени средства през въпосната година са 390 броя, като следва да се посочи, че част от тях са постъпили по дадени разрешения от предходната година.
- През 2010 година постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства са 6228 броя. Дадените разрешения за използване на специални разузнавателни средства са 6213 броя. Постановените откази са 15 броя. Получените веществени доказателствени средства през 2010 година са 709 броя, като следва да се посочи, че част от тях са постъпили по дадени разрешения от предходната година.
- През 2011 година постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства са 6010 броя. Дадените разрешения за използване на СРС са 6008. Постановените откази са 2 броя. Получените веществени доказателствени средства през 2011 година са 799 броя, като следва да се посочи, че част от тях са постъпили по дадени разрешения от предходната година.
- През 2012 г. постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства са 5561 броя. Дадените разрешения за използването им са 5556 броя, като в този брой се включват 53 броя дадени разрешения за използване на специални разузнавателни средства при условията на чл. 18 ЗСРС. Постановените откази са 5 броя, като няма постановени откази във връзка с постъпили искания по чл. 18 ЗСРС. Получените веществени доказателствени средства през 2012 година са 910 броя, като следва да се посочи, че част от тях са постъпили по дадени разрешения от предходната година.
- През 2013 година постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства са 4324 броя. Дадените разрешения за използване на специални разузнавателни средства са 4304 броя, като в този брой се включват 46 броя дадени разрешения за използване на специални разузнавателни средства при условията на чл. 18 ЗСРС. Постановените откази са 20 броя, като няма постановени откази във връзка с постъпили искания по чл. 18 ЗСРС. Получените веществени доказателствени средства през 2013 година са 494 броя, като следва да се посочи, че част от тях са постъпили по дадени разрешения от предходната година.
- През 2014 г. постъпилите искания за даване на разрешение за използване на СРС са 3579 броя. Дадените разрешения за използване на специални разузнавателни средства са 3549 броя, като в този брой се включват 83 броя дадени разрешения за използване на специални разузнавателни средства при условията на чл. 18 ЗСРС. Постановените откази са 30 броя, като няма постановени откази във връзка с постъпили искания по чл. 18 ЗСРС. Получените веществени доказателствени средства през 2014 година са 413 броя, като следва да се посочи, че част от тях са постъпили по дадени разрешения от предходната година.
- През 2015 г. постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства вече са 1190 броя. Дадените разрешения са 916. Постановените откази са 240.
- През 2016 г. постъпилите искания за даване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства са 312 броя. Дадените разрешения за използване на СРС са 147 броя.
Получените веществени доказателствени средства през 2016 година са 133 броя.
Любопитно е, че например в периода януари-февруари 2015 г. исканията на заявителите по ЗСРС са били разглеждани от:
- съдия Владимира Янева, която е дала 159 броя разрешения и 4 броя отказа;
- съдия Иво Дачев, който е дал 44 броя разрешения и 3 броя отказа;
- съдия Николай Димов, който е дал 288 броя разрешения и 20 броя отказа.
Напълно сходна е картината при получаването на разрешения за следене на трафични данни или дори по-притеснителна, защото има години, в които не е постановен нито един отказ спрямо искащия орган.
През 2009 г. от 5449 искания да се разреши достъп до трафични данни са издадени 5449 бр. одобрения и 0 отказа. През следващата 2010 г. исканията са 4942 и всички са одобрени, През 2011 г. са постъпили 573 искания и до едно са разрешени от СГС, През 2012 г. исканията са 346 и всички са одобрени.
Общо през 2013 г. са постъпили 416 броя искания и са издадени 413 позволения, през 2014 г. те са 338 броя, като всички са одобрени, а през 2015 г. от общо 164 броя искания са постановени 60 отказа и 2 разпореждания, с които искането е оставено без разглеждане.
През 2016 г. са постъпили общо 71 броя искания от заявителите за даване на разпореждане, с което да се разреши достъп до трафичните данни. Във връзка с тях са дадени 21 броя разпореждания, с които е разрешен достъпът и са постановени 50 броя разпореждания, с които е отказан достъп.
"След извършване на съответната проверка следва да уведомите председателя на Софийски градски съд за резултатите от същата", завършва писмото на Топалов към Цацаров.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни