910 големи бири за една година, което прави по две и половина всеки ден. Толкова изпива всеки гражданин на Литва над 15 години. Разбира се, част от хората не употребяват алкохол изобщо, а други много рядко – затова и средните стойности са толкова „скромни“.
Литва излезе начело в световната класация по употреба на алкохол според данните на Световната здравна организация (СЗО), която тази седмица публикува „Здравната статистика на 2017“. В документа има данни предимно за разпространението на различни видове заболявания, но е отделено специално място за употребата на алкохол.
Данните на СЗО показват годишната консумация на чист алкохол на глава от населението. Чист алкохол означава само спиртното съдържание в напитките. Т.е. ако човек изпие 100 грама водка с 40-процентно алкохолно съдържание, статистиката ще отчете 40 грама изпит чист алкохол.
Ето данните на 10-те най-пиещи нации в Европа според СЗО:
Годишна консумация на чист алкохол на глава от населението в литри:
Литва – 18,2
Беларус – 16,4
Молдова – 15,9
Русия – 13,9
Румъния – 13,7
Чехия – 13,7
БЪЛГАРИЯ– 13,6
Хърватия – 13,6
Белгия – 13,2
Украйна – 12,8
На дъното в Европа са Албания с 5,7 литра чист алкохол годишно на глава от населението и Македония – само с 2,8 литра.
„Евронюз“ реши да пресметне тези данни в халби бира. Според класацията България се справя по-скромно от Литва – тук на всеки човек се падат по 680 големи бири годишно, което е по-малко от две бири дневно.
Европа остава най-пиещият континент на света. Тук изпиваме два пъти повече алкохол от всички останали взети заедно. Световната консумация на алкохол през 2016 година е спаднала – средните данни са 6,4 литра чист алкохол на човек годишно.
Защо Литва?
Литва очевидно има по-сериозен проблем с алкохола от много други държави. Само преди десет години средната консумация е била по 14,9 литра чист алкохол годишно, за да достигне 18,2 литра днес.
За да се пребори с проблема, правителството на Литва забрани продажбата на алкохол на бензиностанциите и повиши акциза. Това доведе до спад в продажбите в сравнение с 2015 година. Въпреки това обаче консумацията остава висока.
"Литва и нейните съседи Латвия, Естония и Полша са типични северни страни, където 90% от бирата се пие вкъщи, докато в Гърция, Ирландия, Малта, Португалия и Испания над 60% от бирата се употребява в заведения“, показва финансиран от ЕС доклад за алкохолния проблем на Литва, цитиран от „Евронюз“.
Една от причините за това литовците да пият повече е проблемът с душевното им здраве – хората се чувстват зле, нещастни са и се обръщат към алкохола, за да се почувстват по-добре, пише още в доклада.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни