Честито! Първи Софийски средновековен панаир се разполага на 5 и 6 юли край Боянската църква, съобщи за агенция „Фокус” директорът на Националния исторически музей (НИМ) проф. Божидар Димитров.
Това, уважаеми читатели, не означава, че край черквата ще има сергии, отрупани с китайски гащи "Адибас" и гуменки "Пома", с които столицата да признае вековната си изостаналост в сравнение с европейските си посестрими. Напротив - начинанието е благородно, любопитно и има всички шансове да се превърне в туристическо събитие. Панаирът е организиран от сдружение "Модус Вивенди - Средновековно общество в България" със съдействието на НИМ.
На панаира през уикенда ще бъдат пресъздадени по атрактивен начин битът, занаятите, изкуствата, военното дело и културата през периода XII-XIV в. в България, Византия, Латинския свят и Ориента.
Музей на открито с различни експозиции, спектакли, семинари, концерти със старинна музика и базар ще запознава посетителите със света на средновековния българин и неговите съседи - съюзници и врагове, от Изтока и от Запада.
В мероприятието ще участват клубовете за исторически реконструкции и възстановки "Модус Вивенди - Средновековно общество в България", Сдружението за исторически възстановки „Чигот” и музикалните групи „Eriney”, “Ambient Folklore”, “Der Dudelgeist” и Дуо “Bass Dance”.
Ето кратък, но съдържателен списък с интересните неща, които можем да видим на панаира в Бояна:
* Средновековен лагер с шатри
* Музей на открито (XII-XIV в.):
- военно дело – експозиция и демонстрация на „реплики“ и реконструкции на въоръжение, снаряжение и доспехи от България, Византия, Руските княжества, Кумания, Западна и Северна Европа, Латинската империя и кръстоносните държави в Близкия Изток;
- демонстрация на „реплики“ и реконструкции на мъжки и женски цивилни костюми от България, Византия, Руските княжества, Кумания, Западна и Северна Европа, Латинската империя и кръстоносните държави в Близкия Изток.
* Демонстрации и семинари по средновековни бойни умения (историческа фехтовка).
* Стрелба с реконструкция на средновековен рефлексен лък.
* Турнир - пресъздаване на индивидуални и групови пеши двубои.
* Демонстрации на средновековни занаяти:
- сечене на монети (сувенирни копия на български и латински монети от XII-XIII в.);
- изготвяне на книга;
- тъкане с дъсчици на реплика на средновековен стан;
- бродиране на средновековни десени по археологически находки;
- обущарство - изработване на средновековни обувки по археологически находки;
- изработка на халчеста ризница по автентичен метод (чрез нитоване на халките);
* Демонстрация и дегустация на средновековни напитки и лакомства по автентични рецепти от Западна Европа и Византия;
* Демонстрация на средновековни игри от Изтока и Запада;
* Концерти на групи за западноевропейска и балканска средновековна и фолклорна музика;
* Средновековен базар.
Всичко това е част от подготовката на основния Средновековен панаир, насрочен официално за 21 и 22 септември т. г.
Внимание: вход свободен!
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни