Китай започва разследване на три от най-популярните социални мрежи в страната за нарушаване на законите за киберсигурност, съобщи Би Би Си.
Става дума за "китайския туитър" Weibo, форумите на Baidu Tieba и социалната чат програма WeChat, които заменят блокираните там Facebook, Instagram и други. Според властите в Поднебесната империя трите платформи са се провалили в ограничаването и контрола на съдържанието си.
Хората ползвали платформите, за да разпространяват материали, свързани с тероризъм, слухове и неприлични съобщения. Това "застрашава националната сигурност", твърдят управляващите.
Ако ви се струва, че поне последните две употреби са по-голямата част от интернет трафика, сте абсолютно прави - просто Китай се стреми да контролира интернет колкото се може повече, без да го затваря за външния свят по подобие на Северна Корея.
Всички постове в социалните мрежи там са проследими по регистрирани телефонни номера и повечето хора знаят какви теми да избягват. Въпреки това спорни въпроси винаги се повдигат в социалните мрежи, а през есента предстои конгрес на Китайската комунистическа партия. Затова и цензурата се затяга.
През миналия месец 60 популярни сайта за клюки за известните бяха затворени за това, че омърсяват "ключови социалистически ценности". През май пък бе въведена нова регулация - всички онлайн новинарски портали са контролирани от редактори, определени от Комунистическата партия.
Наскоро Китай забрани и използването на VPN мрежи, които позволяват анонимно сърфиране.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни